| Antonia90 a întrebat:

De ceva timp, am observat că mă ţin foarte puţin acumulatorii de la aparatul foto(am Canon, iar acumulatorii sunt Sanyo). După ce îi încarc îi pun în aparat, iar peste 3 minute mi se închide aparatul şi îmi zice că trebuie să încarc acumulatorii. Apropo, nu prea i-am mai folosit de mult timp, cam de aproape doua luni nu i-am mai incărcat.
Credeţi că trebuie să cumpăr alţi acumulatori? Şi de ce mă ţin atât de puţin?

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Trebuie sa descarci acumulatorii, pana la zero. Dupa acea dabia se pot incarca. Daca un acumulator si de telefon, cel putin o data pe luna nu-l de3scarci complet, o sa tina mai putin. Daca vei face aceasta operatie si tot nu va tine curentul, trebuiesc inlocuiti. Pa

| fiona26 a răspuns:

Ok ideea e ca ei trebuie incarcati in tandem, adica daca ai unul gol si unul incarcat in aparat nu e bine, sau mai rau sa fii pus o baterie cu un acumulator. Ei trebuie incarcati pe rand, adica daca folosesti doi ii incarci impreuna, nu la un loc cu ceilalti, daca nu ii tii in priza fix cat scrie pe intructiunile de la incarcator iar nu e bine si mai sunt si alte cauze. Ideea e ca daca ai deja problema...solutia este un rand de acumulatori noi incarcati simultan, folositi simultan si niciodata combinate perechile. Sper sa te ajute ce ti-am zis. Spor