| Gagergorus a întrebat:

Buna dimineata,ziua, seara TPU! Am o problema foarte mare cu un laptop Asus X552C.Il pornesc OK... apoi ruleaza windows-ul si e bine...iar cand sa apara interfata de start la windows 8 se face ecranul negru si apare decat sageata de la mouse. :'( Va rog sa ma ajutati.Un sfat, ceva.Dau funda sigur!

5 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Inainte sa booteze apesi f8 sau shift + f8 daca nu merge doar cu f8 si intri in safe mode.
Daca merge in safe mode poti sa faci un update la driverele video sau poti sa dai un rollback de update-ul windows (un system restore).

| Gagergorus explică (pentru stlucian):

Iti multumesc de raspuns insa poti sa imi dai si mie contul tau de facebook pentru mai multe informatii? Nu sunt chiar specialist.Multumesc!

| stlucian a răspuns (pentru Gagergorus):

Scrie aici ce mai vrei sa afli.Nici eu nu sunt specialist big grin

| Gagergorus explică (pentru stlucian):

Imi poti explica in detaliu?(ca la prosti mai exact)
Eu sunt mai greu de cap happy

| stlucian a răspuns (pentru Gagergorus):

OK.La intrarea in "Safe Mode" se folosesc minimul de resurse atat din procesor cat si din placa video doar cat sa functioneze Windows-ul si cateva driver-e pentru a putea localiza o posibila defectiune a sistemului(temperaturi/virusi/update-uri/etc)
Apasa in mod repetat F8 pana apare imaginea asta

http://www.blasterzone.ro/wp-content/uploads/2012/02/windows-safe-mode.gif

in mod normal trebuie sa fie pe "Start Windows Normally".Din sageti te duci in sus la"Safe Mode"si "Enter". Windows-ul va porni in "Safe Mode"
Vezi daca ti se mai face ecranul negru. Daca nu intri pe "Google" si ceri "update drivers Asus X552C..."Mai departe urmezi pasi care ti se cer pentru update in special pentru placa VIDEO.

Daca stii ce placa video ai ceri update driver "placa video"

Sper ca ai un antivirus ca sa nu mai discutam de o curatire/scanare/etc;)