| Myforyou a întrebat:

Îmi explica si mie cineva cum este cu adunarea si scaderea cu minus si + exsad-8)+(+6) sau ceva de genu împartirea si înmultirea le-am înteles dar celelalte 2 operatii adunarea si scaderea nu pot ..Sinecer nu înteleg de unde îmi dau seama cand trebuie sa la adun si cand trebuie sa la scad nu vreau site-uri vreau sa-mi explice cineva care chiar se pricepe bine la asa ceva.Am o colega care stie bine aceste tipuri de exercitii dar nu vrea sa -mi explice probabil vrea sa stie ea cel mai bine din clasa acele exerciti dar ma rog.Deci vreau sa-mi spuneti cum îmi dau seama cand adun acele exercitii si cand le scad.Promit ca dau funda va rog sa-mi raspunde-ti rapid ca sa înteleg cand voi începe sa mai lucrez la mate, romana.:d laughing raspunsul cel mai bun are funda plsss puppy dog eyes puppy dog eyes puppy dog eyes (doar cine stie va rog frumos) nu uitati de unda :* plssss

Răspuns Câştigător
| caucazianursu a răspuns:

Da-mi add catalinutsu98 si iti explic babestelaughing

10 răspunsuri:
| ChristianaAa a răspuns:

1. pentru -4+8:a) compari numerele, vezi care e mai mare si ii folosesti semnul la rezultat(in cazul nostru 8 e numarul mai mare, are semnul +, deci rezultatul va fi +)
b)il scazi pe cel mic din cel mare fara sa tii cont de semne, asa cum ne invata in clasa 1. (8-4=4)
ex: +5-9=-4(9>5; 9 are semnul -; rezultatul va fi -; 9-5=4; +5-9=-4)
2. pentru. (-4)+(+8):daca intre paranteze ai +, atunci elimini parantezele in cap sau pe ciorna si faci exact ca la punctul 1. + dintre paranteze nu te incurca cu nimic.
3.pt (-4)-(+8): - i8n fata parantezei schimba toate semnele din ea! (deci +devine - si - devine +) Daca ai de ex. : (-4)- (-3+8-6-5+9), ecuatia va deveni (-4)+3-8+6+5-9.
4. pentru raspunsu asta vreau Fundaaa!laughing

| crblsaff a răspuns:

Pai daca e -8 + -6 se aduna si ne da -14. Daca e +8 -6 = 2, daca e +8-(-6) = 14. In concluzie 2 minusuri la rand rezulta plus 2 -(-2) = 2+2 =4 big grin. Dupa cum sti adunarea e comutativa iar daca ai 8 +(-6) = 8-6 =2. Trebuie sa retii doar atat
plus + plus = plus, plus+minus = minus, minus+ minus = plus

| Myforyou explică (pentru crblsaff):

Iar cadn sunt 2 plusuri la rand adunam sau scadem? puppy dog eyes

| Quanah a răspuns (pentru crblsaff):

Era de fapt : plus * plus = plus; minus * minus = plus; minus * plus = minus
Sunt simple exercitiile alea. Sunt logice.

(-8) + 6 = -2

Alt exemplu : 3*(-2)+14
Mai intai rezolvi inmultirea [evident]. O sa-ti dea -6

-6+14 = 8
Pastrezi semnul celui mai mare
Te poti ajuta de o axa a numerelor. O desenezi pe foaie si incerci sa prinzi logica lor

| crblsaff a răspuns (pentru Myforyou):

Adunam

| crblsaff a răspuns (pentru Quanah):

Pai de fapt esti pe langa big grin si la inmultire e tot ca la adunare cu semnele. si da scrii prima data semnul celui mai mare si dupa aceea le scazi modulul adica numerele fara semne ex -2 + 15 = semnul celui mai mare + (15-2 ) = +13

| Purec a răspuns:

Matematica trebuie inteleasa LOGIC. Trebuie sa intelegi exact ce aduni si ce scazi acolo. Hai sa incercam sa transformam totul in ceva logic nu vrei?

De exemplu: Sa zicem ca ai nevoie sa iti cumperi 10 carti. Deci putem pune asta ca un deficit de 10 carti, deci -10. Constati ca ai bani doar de 6 carti. Clar 10-6 iti da 4. mai ai deficit de doar 4 carti, adica -4 Deci:

-10+6 = -4

2. Ai nevoie de 2 rosii ca sa iti faci o salata. deci -2. O prietena isi anunta o vizita neastepta deci nu e frumos sa mananci fara sa ii oferi si ei, deci mai ai nevoie de inca 2 rosii. Deci ai nevoie de 4 rosii in total nu? Deci rezulta ca:

-2 + (-2) = -4

3. cand e ceva de genul 3+ (+9) le aduni pur si simplu.

4. -6- (-12), aici banuiesc ca te mai incurci. Deci sa vedem. ai doua numere negative. Ce faci in situatia asta? Mie la scoala mia- fost data o expliatie cam in genul acesta:

AMbele numere se afla pe axa negativa a numerelor, deci e ca si cum exercitiul ar fi si el negativ ( in oglinda, ceva de genul, nu mai stiu eact cum sa exprima profesaora respectiva. Ma rog ideea era ca poti oricand sa il iei pe 12 ( faa semn fara nimic si sa il pui in fata lui 6. Si sa ai 12-6= 6.

explicatia nu a fost completa..mai avem de zis cate ceva, dar ora tarzie m-a facut sa renunt la o parte din ce aveam de zis. Promit insa ca maine dimineata revin cu mai multe lucruri

| Myforyou explică (pentru Purec):

Ok astept pana aum am cam înteles :d mersi si sa mai spui puppy dog eyes

| Mudy a răspuns:

In exemplul tau -8+6 rezultatul este -2. Acum explicatia: exista o axa a numerelor de la -infinit pana la +infinit si la mijloc se afla 0. -8 este sub zero deoarece are minus in fata evident. Acum daca vrei sa calculezi exemplul de mai sus trebuie sa numeri de la cifra -8, 6 cifre catre 0, adica: -8, -7, -6, -5, -4, -3, -2. Daca te uiti bine vei observa ca am numarat 6 cifre, exact atat cat iti cere exercitiul sa aduni. Sa luam alt exemplu: -2+8...acest tip de exercitiu este mult mai simplu deoarece il poti calcula invers: 8-2. Este acelasi lucru cu -2+8. Nu este foarte greu trebuie sa-ti creezi in minte o axa a numerelor si sa incerci sa aduni sau sa scazi atat cat iti cere. Mi-as dori sa-ti pot desena acea axa sa-ti fie mai usor de inteles dar nu prea pot...

| Ruxx_Ruxandra_1995 a răspuns:

Daca ai exercitii de genul (-8)+(+6)..mai intai poti sa desfiintezi parantezele daca nu sunt 2 semne unul langa altul sa simplifici lucrurile adica -8+6.pui rezultatul adica 14..si semnul este - pentru ca se ia in functie de numar.pui semnul corespunzator celui mai mare numar.8 este mai mare decat 6 deci pui semnul lui 8, care este -... sper ca te.am ajutat^^