| IAmTheDesteny a întrebat:

Imi spuneti va rog particularitatile unui text narativ?

7 răspunsuri:
| Rubby a răspuns:

Modul predominant de expunere este naratiunea si dialogul, naratorul nareaza la persoana I si e subiectiv sau la persoana a III-a si e obiectiv exista personaje, timp si spatiu

| Deeutzica a răspuns (pentru Rubby):

Nu inteleg nimic

| Robytzu29 a răspuns:

Particularitatile unui text narativ, sunt urmatoarele:
-naratiunea se face la persoana a III-a
-exista o anumita actiune dar si anumite personaje
-naratorul este subiectiv...sau obiectiv

| YouDontKnowMe a răspuns:

Salut! Particularitatile unui text narativ, sunt urmatoarele:
-naratiunea se face la persoana a III-a
-exista o anumita actiune dar si anumite personaje
-naratorul este subiectiv...sau obiectiv(depinde de continutul naratiunii)
Ma bucur ca ti-am putut fi de folos!

| adut2a a răspuns (pentru YouDontKnowMe):

Pai sa-mi alcatuiesti un text narativ?

| GabitzaNut a răspuns (pentru YouDontKnowMe):

Narațiunea se face și la persoana I și la persoana a II-a. Nu are logică ce ai scris: daca naratorul este subiectiv narațiunea se face la pers. I

| BieaDaria a răspuns:

Naratiunea este specifica operei epice, deci are:

*Momente ale subiectului
-Expozitiunea-partea introductiva in care autorul prezinta locul, timpul si unele personaje
-Intriga-momentul sau faptul important care determina intreaga desfasurare a actiunii
-Desfasurarea actiunii-partea cea mai intinsa care cuprinde faptele si intamplarile petrecute
-Punctul culminant-momentul de maxima intensitate in desfasurarea actiunii
-Deznodamantul-sfarsitul actiunii, al evenimenteleor;

Are personaje care pot fi:
-Principale
-Secundare
-Episodice
-Figurante

Si moduri de expunere:
-Naratiunea
-Descrierea
-Dialogul
-Monologul