| LoyCE000 a întrebat:

In ultimi ani sunt foarte trista.Ma ma simt foarte singura! Am cazut intr-o gaura din care nu mai pot iesi.Imi petrec toata ziua la calculator si la Tv imadinandumi ca e cineva langa mine cu care vorbesc.Am devenit foarte nesociabil si am inpresia ca toata lumea ma evita.Cand ma uit in oglinda nu imi vine sa cred ca sunt eu, asta nu e viata pe care o vreau imi e groaza cand ma gandesc ca o sa fiu asa tot restul vietii.
Am 2 prietene,singurele mele prietene,si cu care ma vad destul de rar.
Fiind singura multa vreme m-am inchis in mine,mi-am creeat o lume in care ma duc defiecare data cand simt nevoia sa vorbesc cu cineva,sa ii zic ca sunt veselea, trista, furioasa etc...

Ce pot face inlegatura cu asta?

9 răspunsuri:
| FreeAndWild a răspuns:

Cand am citit aceste randuri parca m-am redescoperit pe mine intr-o alta persoana. Diferenta este ca la tine este ceva mai rau decat la mine! Fiind cunoscatoare de cauza iti sugerezi sa incerci sa evadezi di propria ta lume! Sa incerci sa-ti faci mai multi prieteni, noi prieteni, sa iti propui sa nu mai stai atat de mult in fata televizorului si a calculatorului! Sa iesi din casa fie si singura, dar nu mai sta inchisa in propriul tau univers. Viata merita traita!

| Gabica a răspuns:

Problema ta e ca ti-e frica sa nu fii respinsa si iti creezi o lume in care tu sa fii personajul principal, in care toti sa te inteleaga...De ce nu incerci sa dicuti cu prietenele tale depre asta? Daca vrei sa vorbim lasa-mi id-ul tau printr-un mesaj privat, poate te voi putea ajuta!

| LoyCE000 explică (pentru Gabica):

Id:: guardian_angeel

| KaterinkaBoy a răspuns:

Fi optimista.Mergi afara si fa-ti prieteni, fi sociabila.Ambitioneaza-te in legatura cu cea ce vrei sa faci in viata reala.Nu te gandii ca asa o sa fie toat viata...lucrurile se schimba in timp.

| ionutzul31 a răspuns:

Fa o baie lunga, plimba-te, simte-te bine cu prietenele (vezi sa faci ceva ce iti place foarte mult) si icnearca sa devii mai sociabila.

Daca asta nu merge inseamna ca nu sunt specialist si ca atare ar trebui sa vizitezi unul.(Daca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebuna)

| gsjsjjs a răspuns:

Cati ani ai?

| Warr007 a răspuns:

Pai e greu in primul rand la scoala sau facultate fa-ti prieteni vorbeste... aranjeata putin intr a pe net comunica cu alti distreazata incearca sa fi intr-un fel populara in imaginatia ta... apoi vine totul de la sine

| cristy89 a răspuns:

Buna! Numele meu esti Cristi si sunt aproximativ in aceeasi situatie ca si tine, daca vrei sa vorbim da-mi add pe skype: cristian.ionescu34

| viorel94 a răspuns:

Acum depinde si cati ani ai dar cred ca ar trebui sa te detasezi de lumea pe care ti-ai creat-o si sa iei tot ce e bun de la viata banuiesc ca anumite motive te-au impiedicat sa faci lucrul asta incearca sa vb k familia si sa iti reincapeti increderea in prieteni multa bafta si asteptam rezultate...