| maria_9426 a întrebat:

Mai de mult scriam/compuneam poezii. Am vrut acum cateva zile sa ma apuc din nou de scris dar nu mi-a venit nici o idee. Cum as putea sa incep? Am trait multe, am amintiri, dar imi lipseste rima.

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Urmatoarele site`uri te vor ajuta:
http://www.poezie.ro/index.php/workshop/dictionary/index.html
http://www.rimeaza.org/
Spor la scris!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In poezie nu rima este totul, ci capacitatea de a da glas in imagini inedite si sensibile unei emotii puternice.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Tu trebuie să găsești cadența Maria. Și asta depinde de starea ta de spirit, iar dacă nu ai inspirație pentru rime, scrie versuri albe.
M-ai făcut să zămbesc, îmi amintesc o pozie pentru copii care suna cam așa... Vrei să faci un curcubeu?/Nu-i uşor dar nu-i nici greu,/ fii atent copilul meu... Și mai departe nu mai știu cum era.
Spor la scris draga mea!

| Rapateckh93 a răspuns:

Incearca sa te inspiri din creatia Eminesciana sau Minulesciana, tipul acela de rime. Daca vrei sa faci poezii de dragoste iti recomand Eminescu si Minulescu, dar aici trebuie sa ai talent.Si eu am scris cateva poezii,dar acum nu mai scriu, poate ca nici n-am timp. Sper sa te ajute ce ti-am spus.
Sa incep cu un exemplu, dar te rog sa nu il folosesti in poezii.
"Privind spre cerul cenusiu
Sedat de lacrimi si pustiu
O pasare trista zaresc
Atinsa de acidul ploii
Bocind-o-n cor toti pitigoii
Asupra lor furtuni de lacrimi se pornesc."

Ti-am dat un model pe care l-am facut pe loc.Chiar o sa iau caietul sa mi-l trec in cont, multumesc ca ai postat asta ca altfel uitam ca-mi place poezia.

| Taeron a răspuns:

O poezie buna nu are neaparat si rima. Este adevarat ca, contribuie semnificativ la muzicalitatea versurilor, dar nu asta face o poezie valoroasa. Mesajul pe care il transmite, asta conteaza!

| sereje a răspuns:

Buna. Poezia nu trebuia sa aiba neaparat rima, insa poti cauta rime pe www.rimeaza.org - Introduci cuvantul si primesti o lista intreaga de rime. Mult succes!

| Andradadiia a răspuns:

Pai incearca pe site-ul asta scrii cuvantul si iti da cuvinte care rimeaza si iti da rime de gradul 1 si de 2 sper sa te ajute cu ceva:P!
http://www.rimeaza.org/