| osbornwayyy a întrebat:

Buna!

Nu obisnuiesc sa fac asta, dar sunt disperata in adevăratul sens al cuvântului.
De ceva vreme am ramas fara colega de apartament, și de ceva timp stau singura. Înțelegerea cu propietarul a fost sa ma amâne cu o parte din chirie până gasesc. Astazi m-a contactat ca vrea toti banii din urma ptc ap nu e camera de camin să-l lase la 150 de euro. Mi-a dat termen până in seara asta, altfel ajung in strada. Ar fi cineva dispus sa ma ajute cu suma de 500€? Stiu ca e prostesc ce fac, dar nu am incontro. Am incercat pe la prieteni si degeaba, de credit nici vb ca sunt in biroul de creditare. Loc de munca am, dar nu asa de bine platit incat sa mi permit suma asta…
Va rog, sunt foarte disperata, nu vreau sa ajung in strada. Pot dovedi oricum ca nu e minciuna ceea ce zic…

Răspuns Câştigător
| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns:

De ce nu le ceri parintilor ca na? Ar trebui as se dea peste cap sa te ajute asta face un parinte adevarat.Iar daca nu poti face asta, fa si tu altfel, nu cere 500de euro la o persoana ca de unde sa-ti dea si aia, mai bine ceri si tu la fiecare coleg daca mai esti la faculta sau prieten cate 100 de lei, ca presuspun ca ai si tu 20-25 de prieteni decenti si sa le ceri 100 de lei si asa e mai usor si pshiologic sa te gandesti ca ai sa dai cate 1 milion la fiecare decat la unu o suma mare.Eu asa as face.

| osbornwayyy explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

Mersi de sfaturi, am rezolvat intre timphappy

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru osbornwayyy):

De curiozitate, te-ai descurcat singura sau te-a ajutat cineva?

| osbornwayyy explică (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

M-a ajutat cinevahappy Nu aveam cum singura

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai putea cere un imprumut chiar de la patronul la care lucrezi, daca nu platesti banii el ti-ar putea opri mai tarziu din salariu!
De la necunoscuti nu ai sa vezi bani asta te asigur.

| osbornwayyy explică (pentru Simpatic):

Imprumut se ofera doar in situatii excepționale. Cum ar fi decesul, deoarece am incercat deja sa solicit un avans

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu ai fi dispusă să ajuți un străin așa?

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu stau si ma intreb ce fel de om e proprietarul din moment ce ati stabilit sa te amane un timp cu chiria si acum vrea sa te dea afara.Ce o sa faca? O sa te scoata cu jandarmeria? Ma indoiesc. Daca e vreun om de 55+, spune-i ca Dumnezeu a fost si el de fata cand ati stabilit amanarea platii.Sunt sigura ca o va lasa mai moale cu amenintarile.

| osbornwayyy explică (pentru dullcat):

Oh, stiu ce spui, dar e o persoana tare dificila.

| dullcat a răspuns (pentru osbornwayyy):

Ai rezolvat intre timp?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce oras?

| osbornwayyy explică (pentru GabiDumitrescu):

Brasov

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru osbornwayyy):

Vezi la centrul de asistenta comunitara, poate ai noroc si poti sa stai acolo o perioada. Iar jegul de proprietar merita turnat la anaf, ma indoiesc ca a declarat ceva si are contractul inregistrat daca umbla cu mizerii de-astea.

| MrAM a răspuns:

Rude apropiate sau prieteni e cea mai buna sansa.