| belle2009 a întrebat:

Bună seara,
Ce părere aveți de viata din Tucia (Istanbul partea Asiatică) (aș vrea să mă stabilesc acolo) și auzind atat de multe lucruri imi este cam teamă deși turci ca oameni mi se par niste oameni extrem de sufletiști și uniți și știu că își pun mai presus de orice copiii, dar aș vrea să știu cum sunt ei ca soți, iubiți și prieteni.
Sinceră să fiu nu îmi doresc să trec la religia islamică, ci vreau să rămân la cea ortodoxă.
Vă mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Adrian277 a răspuns:

Sufletisti? Cei mai sufletisti oameni de pe planeta, nu am ce sa zic.Eu iti povestesc ce am vazut eu. Sunt mult mai putine femei pe strazi, in magazine si in mijloacele de transport in comun decat in tarile occidentale, cel putin in Istanbul unde am fost eu. De fapt seara in tramvai nu am vazut nici o femeie neinsotita. Si cele insotite erau foarte putine.
Am mai avut ocazia sa vorbesc cu o rusoaica din Basarabia, fosta invatatoare care fugise din tara din cauza saraciei. Se maritase cu un turc si a stat cu el pana a obtinut cetatenia. Turcul era gelos, o obliga sa umble imbrobodita si o cam si batea. Dupa ce a divortat, povestea ea ca s-a combinat cu altul care este painea lui Dumnezeu.

7 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Stai cuminte... ti-ai si gasit unde sa pleci... In Turcia va urma un proces de islamizare. Si ce vezi tu prin telenovele sunt povesti.
Te pomenesti ca va da un actor turc peste tine sau ce... informeaza-te si tu si iesi din aerul de telenovela.

| suntserios a răspuns (pentru gratargratar):

Lol, ce proces de islamizare mai poate exista intro tara unde populatia e in procent de 95% musulmana?

| vladeusebiu a răspuns:

Gratargratar are dreptate viata in Turcia nu e ca in telenovele de la KanalD.

| belle2009 explică:

Turcii

| belle2009 explică:

Nu vorbesc din telenovele, ci ma duc lunar acolo la tratament cu sora mea si imi plac turcii dar, vreau sa stiu cum sunt ei ca soti si iubiti.

| vladeusebiu a răspuns (pentru belle2009):

In primul rand trebuie sa devii musulmana ca sa te casatoresti cu un turc.In religia lor si in opinia lor barbatii sunt mai presus decat femeile deci vei fi tratata ca atare.

| suntserios a răspuns (pentru belle2009):

Cum sa fie ca soti? ca majoritatea musulmanilor... care isi considera femeile niste sclave