| Didi908 a întrebat:

Buna seara big grin! De luni sper vineri [azi] canta o cucuvea pe copacul din gradina din fata blocului! Ce superstitii sunt despre cucuvea? ar trebui sa ma ingrijorez, eu una is pentru ca eu stiu ca anunta moartea crying(!

5 răspunsuri:
| DarkSunshiine a răspuns:

Uite.Eu doar ti-as spune sa nu crezi in superstitii pentru ca daca nu stiai, sunt pacate mari. Oricum, nu stiu ce sa zic despre semnificatie.

| Azµre a răspuns:

Depinde de zona regională, în anumite zone semnifică venirea ploii, în altele moartea cuiva și tot așa. Să nu crezi în ele, sunt numai prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar supertitii. Daca le bagi in seama si crezi in ele s-ar putea prin autosugestie sa ti se intample ceva rau desi chiar si asa mi se pare ridicol. Sfatul meu sa nu iei in seama superstiile.

| Limpede a răspuns:

E perioada de imperechere si isi depun ouale in cuiburi de coicanitori, asa ca prin iulie s-ar putea sa n-o mai vezi. In legatura cu superstitia, verisoara mea are si ea o cucuvea intr-un copac de langa casa ce sta acolo de 3 luni si e inca vie! Superstitia nu este reala!

| AriAnA25 a răspuns:

Se spune ca daca o cucuvea canta pe gardul curtii tale v-a muri cineva cunoscut, dar daca a cantat pe copacul din gradina din fat aplocului nu se aplica happy asa ca stai linistita! Funda?