| Alecsia007 a întrebat:

Buna, spuneti-mi si mie caractere specifice pentru solanaceae, dau funda!winking

Răspuns Câştigător
| Andreea11989 a răspuns:

Solanaceele sunt plante cu rădăcină pivotantă și tulpină ramificată. Frunzele lor sunt simple sau sectate, iar florile sunt solitare sau grupate în inflorescențe.Solanaceele prezintă unele caractere de superioritate în ceea ce privește alcătuirea florilor, ale căror petale sunt concrescute, iar dispunerea elementelor florale se face pe 4 cicluri