| Oana_2557 a întrebat:

Buna TPU ! :* Am o intrebare legata de geometrie. Cum aflu laturile trapezului si diagonalele sale? Dau funda !

2 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Care este enunţul corect şi complet al problemei tale, aşa cum apare în manualul de matematică, sau în culegere?

| jack1234 a răspuns:

Aici poti vedea totul despre trapezhttp://ro.wikipedia.org/wiki/Trapez! oricum nu iti da o problema in care sa nu stii nicio latura. Daca iti da unghiuri poti folosii sinus sau cosinus.