| ChunjiAndMinnieAreLove a întrebat:

Cum aflu diagonalele intr-un trapez isoscel? Am aflat toate laturile.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cum ai aflat toate laturile?
Se cheamă că mai ai nişte date.De ce nu ne dai tot tot textul problemei?
Problema este rezolvabilă numai dacă ştii şi înălţimea.
Şi apoi, trapezul fiind isoscel, diagonalele sînt egale între ele. Deci, este suficient să afli o singură diagonală. Pe linia pe care ţi-a indicat-o alegria.

| sabin89 a răspuns:

Stii si inaltimea?

| alegria a răspuns:

Duci cele doua inaltimi, iar segmentul rezultat va fi egal cu latura de sus, apoi s-au format doua triunghiuri congruente, a caror lungime a laturilor de jos este diferenta dintre lungimea laturii mari si laturii mici impartit la doi. De ex. : daca latura de sus este 1, iar cea de jos este 3, cele doua laturi vor fi (3-1)/2. Se va forma un triunghi dintr-o inaltime, o diagonala si o parte din latura de jos, iar latura de jos este suma dintre latura de sus si ce ai aflat inainte ( cum am dat in ex). Triunghiul este dreptunghic si stii doua dintre laturi, apoi faci cu teorema lui Pitagora.