| anonim_4396 a întrebat:

am o problema va rog sa ma ajutati cu un sfat! As vrea sa slabesc 20 de kg. dar mi-as dori mult ca pana in decembrie de revelion sa pot slabi macar 10 kg, nu tin un regim anume doar ca am eliminat painea, dulciurile, sucurile si mancarurile grase de alt fel mananc doar o data pe zi si foarte putin m-am obisnuit sa iau masa la 5, de ex aseara am mancat un ou fiert si putin iaurt daca as tine-o in stilul aceasta as slabi 10 kg pana in decembrie mai iau si niste pstile de slabit si ceaiuri pastilele se numesc alevia iar ceaiurile biovit credeti ca-s bune! Multumesc pentru raspunsuri:*

1 răspuns:
| CaDet10000 a răspuns:

Uite aici:
1.Primele 3 zile doar mere, urmatoarele 3 zile orez fiert, iar ultimele 3 zile iaurt degresat!
Reguli! - macar 2l de apa pe zi
- fara ceai
- fara condimente
- fara bunataturi
- fara sa ciuguliti nimic

Eu sunt la prima zi de orez, si deja am slabit 4 kg.Nici mie nu`mi vine sa cred.Problema e cum o sa ma mentin dupa, dar cred ca voi incerca cu ceva sport.
2. Dieta „6 in 10" iti permite sa mananci aproape orice, dar in cantitati limitate. Se bazeaza pe un numar redus de calorii, dar cu un bun aport de glucide (din cereale, legume si paine), caracterizat printr-un nivel crescut de satietate.

MIC DEJUN:
cafea,
trei felii de paine,
10 g de unt,
un pahar cu suc de portocale sau cu lapte,
un croasant si un mar
PRANZ:
o salata,
150 g de oua/carne/ peste, cu 2 cartofi fierti, alternativ cu 100 g de orez fiert/legume/branza alba si fructe sau iaurt
CINA:
salata de peste (cu lamaie, branza),
o piersica/100 g de carne,
morcovi/fasole verde/doi struguri/un iaurt
Avantaje:

Este un regim alimentar sanatos si poate fi usor transformat intr-un obicei. Mentine greutatea optima pentru o lunga perioada.

Dezavantaj:

Crede-ma pe cuvant, nu exista alta dieta mai rapida! E posibil sa te obisnuiesti mai greu cu mancatul la ore fixe si cu respectarea gramajului, insa nimic nu se obtine fara efort, nu?
Perioada:
10 zile ( poti urma acest regim alimentar timp de 6 luni, pentru a dobandi o silueta de invidiat). Nu uita sa combini variantele propuse pentru mesele principale (de exemplu, la pranz: luni - oua, marti - carne, miercuri - peste) timp de 10 zile.
Poti face o pauza de doua saptamani si sa reiei dieta pentru alte 10 zile.
Pierdere in greutate: 3-6 kg in 10 zile
Indicatii: recomandata tuturor persoanele sanatoase, de peste 18 ani.
Structura dietei: 1.200 de calorii
Necesar zilnic de apa: 2 litri

3. Dieta de detoxifiere a organismului propusa de Martha Vineyard, conform careia se pot pierd aproximativ 10 kilograme in 21 de zile, nu este o dieta traditionala si rigida, ci trebuie privita mai degraba ca un program complex al carui scop este sa curete organismul de toxine si sa determine in acelasi timp o pierdere ponderala impresionanta intr-un timp relativ scurt.

Initiatoarea acestui program este asistenta medicala si doctor in homeopatie (a nu se confunda cu doctor in medicina), iar intreaga cura se bazeaza pe consumul unor cantitati crescute de lichide. Persoanele care participa la aceast program sunt sfatuite sa consume lichide la fiecare 2 ore si au de ales intre apa plata, supe, sucuri naturale preparate din diverse fructe si legume sau bauturi efervescente cu continut ridicat in antioxidanti.

Teoretic, dupa ce organismul a eliminat toxinele, isi recapata functionalitatea, iar metabolismul reintra in normal determinand astfel arderea grasimilor si pierderea kilogramelor in plus.
Cele trei principii care stau a baza acestei diete sunt: repausul tubului digestiv, reducerea consumului si reconstructia intregului organism. Participantii la acest program pot alege tipul de dieta care li se potriveste mai bine, astfel: pot urma planul de 2 zile de weekend, planul de 7 zile sau pe cel complet de 21 de zile, toate avand un orar similar in ceea ce priveste consumul de lichide la fiecare 2 ore.

Experienta specialistilor implicati in acest program i-a determinat sa recomande celor interesati de detoxifierea organismului sa urmeze dieta de 21 de zile o data pe an, pe cea de 7 zile in fiecare sezon calendaristic iar pe cea de weekend in fiecare saptamana. Programul se bazeaza si pe administrarea concomitenta ingestiei crescute de lichide a suplimentelor nutritive care includ: enzime digestive conditionate sub forma de capsule, preparate pe baza de ierburi medicinale si aloe vera.

De asemenea, personalul implicat asigura si diferite masaje cu efect stimulator pentru circulatia sangvina si limfatica, tratament anticelulitic, impachetari corporale cu namol si bai de detoxificare precum si clisme saptamanale. Activitatea fizica este si ea parte a acestui program (daca participantul nu prezinta contraindicatii la efort fizic), insa aceasta este bazata pe jogging, mers pe jos, yoga, sarituri pe trambulina (conform specialistilor, acestea favorizeaza drenajul limfatic si ajuta organismul sa se oxigeneze), precum si exercitii la un aparat special denumit simplu 'chi', la care se executa miscari aerobice pasive.

Dupa 21 de zile participantii sunt scosi treptat din program (nu se face trecerea brusca la regimul de intretinere pentru a evita eventualele dezechilibre metabolice ce ar putea sa apara). Dupa ce a iesit din programul de 21 de zile, individul nu este sfatuit sa revina la alimentatia anterioara, in special daca aceasta era bazata pe mancaruri de tip junk-food sau dulciuri concentrate, deoarece organismul detoxifiat nu va suporta acest surplus caloric care va fi perceput ca extrem de agresiv si va determina luarea rapida in greutate, anuland astfel, intr-un timp relativ scurt, efectele benefice ale dietei.

Dintre recomandarile nutritionale ale initiatorilor acestui program fac parte suplimente proteice si vegetale, laptele de soia, iaurtul degresat (nu mai mult de o cutie pe zi). Pe parcurs se pot adauga si alte alimente nutritive iar suplimentele nutritionale (cum ar fi shake-urile proteice, bauturile pe baza de antioxidanti) se pot consuma in continuare, insa in doze mai mici.

Este un pic de citit dar meritahappy.