| rafaelos99 a întrebat:

Am un Samsung galaxy GT-I5500, si am uitat modelul de deblocare. Cu adresa de google nu merge, asa ca am incercat factory data reset, dar cand am apasat volum up + volum down + home + power imi apare intr-un triunghi robotu ala cu o lopata in mana cand curata si scrie Downloading... Am asteptat ogramada de timp si nu se intampla nimic. Ce sa fac? Dau fundita happy (Scuzati categoria, nu imi mere sa pun alta )

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Lasa-mi un mesaj cu un email, unde sa iti trimit ce iti trebuie, in continuare o sa iti explic ce sa faci:
1.Pe mail o sa iti trimit o arhiva cu numele adb.rar,salvezi arhiva si o dezarhivezi o sa ai 2 fisiere
2.Iei cele doua fisiere : adb si AdbWinApi.dll si le copiezi in system32(My Computer--->C: -----> Windows ----> System 32)
3.Restart la calculator
4. Aprinzi telefonul si il conectezi cu ajutorul cablului de date la PC
5.Astepti pana cand e setat driverul
6. Daca ai windows 7, Click START---->si in bara de search unde scrie search program and files, scrii cmd si apesi ENTER
7. Apare o fereastra neagra unde scrii : adb reboot recovery si apesi ENTER
8.Acum telefonul tau ar trebui sa se restarteze si sa intre in Recovery mode
Daca nu intelegi sau nu te descurci lasa-mi in acelasi mesaj mailul sau id de mess si mentiunea ca nu te descurci si cand am timp te ajut pas cu pas pe mess.

18 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Ala nu e Hard reset ce faci tu, este download mode, revin imediat cu un comentariu, cum si ce butoane sa apesi exact.

| CristianCRS a răspuns:

Ca sa intrii in Recovery menu, apesi Vol up +Vol down + Power, dar asigura-te ca tii cate un deget pe fiecare buton si le apesi independent. Daca nu merge varianta asta Incearca Vol Up+ Home+ Power, si in ultima instanata incearca combinatia ta de butoane dar asigura-te ca ai cate un deget pe fiecare buton si sunt toate apasate, si retine butonul Power se apasa ultimul cand deja le ai pe restul apasate!
Daca nu merge atunci mai este o varianta un pic mai complicata, ma anunti si iti explic. Succes!

| rafaelos99 explică (pentru CristianCRS):

Nu merge nici una din variante. Tot la fel imi apare, Downloading... Zimi varianta mai complicata happy

| rafaelos99 explică (pentru CristianCRS):

Mersi mult.

| CristianCRS a răspuns (pentru rafaelos99):

Cu placere, sa inteleg ca ai reusit sa intrii in recovery?

| rafaelos99 explică (pentru CristianCRS):

Da happy

| CristianCRS a răspuns (pentru rafaelos99):

A super atunci! ma bucur ca ai rezolvat!

| Radu_Mihai_1995 a răspuns (pentru CristianCRS):

Boss iti lasa mailu meu si trimite si mie te rog frumos ca am aceeasi problema mihaitza_fcsb@yahoo.com

| Gurau_Lucian_1990 a răspuns (pentru CristianCRS):

Salut as vrea si eu un email cu setarile pentru samsungul meu daca se poate va rog adresa de email este lucian_bicu_meu yahoo.com mersi

| ionut15arbanas a răspuns (pentru CristianCRS):

Da mi si mie elenaarbanas@gmail, com

| ionut15arbanas a răspuns (pentru CristianCRS):

Da mi si mie elenaarbanas@gmail.com

| Apetrachioi_Ionut_1995 a răspuns (pentru CristianCRS):

Cristian spune-mi si mie te rog frumos varianta aia mai complicata ca astea de mai sus mu merg

| factorixxx a răspuns (pentru CristianCRS):

Lasa-mi si mie te rog alexandrugiurca112@yahoo.com

| factorixxx a răspuns (pentru CristianCRS):

Trimite si mie te rog alexandrugiurca112@yahoo.com

| CristianCRS a răspuns (pentru factorixxx):

Pentru toti cei care vreti sa folositi adb pentru diferite chestii :
1.Instalati mai intai driverul usb pentru telefonul vostru : Scrieti pe Google "Modelul telefonului" USB Drivers, sau Samsung USB Drivers
2.ADB poate fi folosit in doua moduri :
a)Prin activarea USB Debugging care se face intrand in Settings/Setari->About Phone/Despre telefon si apasati de 7 ori pe Built Number/Numarul versiunii, apoi va intoarceti inapoi la Setting/Setari-> Noua optiune Developer Options/Optiuni dezvoltator si activati USB Debugging/Depanare USB. Pentru Android 2.3 sau mai mic etapele sunt: "Settings" > "Applications" > "Development" > "USB debugging".
b)Activati Download Mode, stingeti telefonul si tineti apasate butoanele volum down + home + power pentru aproximativ 5 secunde
3. Dupa ce ati instalat driverul si ati activat usb debugging sau download mode downloadati ADB de aici : https://drive.google.com/......ttps?/open telefonul prin usb la PC/laptop, intrati in folderul platform-tools si tinand apasata tasta SHIFT apasati click dreapta, din lista de optiuni alegeti Open Command window here /Deschideti Fereastra de Comanda aici
4.In fereastra neagra de comanda scrieti adb devices si apasati Enter (de obicei telefonul o sa va notifice daca acordati accesul), daca apare un sir de numere si litere totul este ok si puteti continua, daca nu inseamna ca PC-ul nu va recunoaste telefonul si nu ati instalat driverul USB bun.
5.Pentru a intra in recovery folositi in adb comanda adb reboot recovery si apasati Enter.
ATENTIE nu va jucati cu alte optiuni prin Developer options daca nu stiti ce faceti!

| CristianCRS a răspuns (pentru rafaelos99):

Lasa-mi un mesaj cu un email, unde sa iti trimit ce iti trebuie, in continuare o sa iti explic ce sa faci:
1.Pe mail o sa iti trimit o arhiva cu numele adb.rar,salvezi arhiva si o dezarhivezi o sa ai 2 fisiere
2.Iei cele doua fisiere : adb si AdbWinApi.dll si le copiezi in system32(My Computer--->C: -----> Windows ----> System 32)
3.Restart la calculator
4. Aprinzi telefonul si il conectezi cu ajutorul cablului de date la PC
5.Astepti pana cand e setat driverul
6. Daca ai windows 7, Click START---->si in bara de search unde scrie search program and files, scrii cmd si apesi ENTER
7. Apare o fereastra neagra unde scrii : adb reboot recovery si apesi ENTER
8.Acum telefonul tau ar trebui sa se restarteze si sa intre in Recovery mode
Daca nu intelegi sau nu te descurci lasa-mi in acelasi mesaj mailul sau id de mess si mentiunea ca nu te descurci si cand am timp te ajut pas cu pas pe mess.

| fear1234567 a răspuns:

Eu am patit la fel dar cu un LG e730 si l-am dus la un service gsm. daca ai garantia la el si vrei sa astepti o luna du-l la garantie..eu am apelat la un service gsm deoarece in 1 saptamana plecam din tara si oricum aveam ecranul spart, si tot banii aia ii dadeam(doar ca asteptam mai mult)..Salut

| rafaelos99 explică (pentru fear1234567):

Nu mai am garantia la el, si nu vreau sa il duc la Service happy

| Lordxman123 a răspuns:

Imi dai si mie plz l.staicu9897@gmail.com