| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa invat limba maghiara,dar stiu ca e cam grea, credeti ca am vreo sansa sa o invat in 2-3 luni? Avand in vedere ca sunt romanca si nu am nici accent...Macar de vorbit, caci de scris nici nu se pune problema...

Răspuns Câştigător
| xdIoanaBuzilaxd a răspuns:

Nu este o limba foarte grea! Eu am fost in Harghita si am invatat un sfert din limba in 5 zile.Bine...inconjurata de persoane care stiau si romana si maghiara.De exemplu eu ii intrebam:ce inseamna igen? si ei:inseamna da!

Iti scriu eu cateva cuvinte esentiale in limba maghiara:

http://www.nebulo.ro/lectia1.html

EXPRESII SI CUVINTE IN LIMBA MAGHIARA

Buna dimineata - Jo reggelt

Buna ziua - Jo napot

Buna seara - Jo estet

Noapte buna - Jo ejszakat

La revedere - Viszontlatasra

Multumesc - Koszonom

Va rog (mult) - Kerem (szepen)

Toate cele bune - Minden jot

Numele meu este... – A nevem...

E vreme frumoasa - Az ido szep

(urata) (csunya)

Azi e cald (frig) - Ma meleg (hideg)

van

E soare - Sut a nap

Ploua - Esik az eso

1 - egy 6 - hat

2 - ketto 7 - het

3 - harom 8 - nyolc

4 - negy 9 - kilenc

5 - ot 10 - tiz

sper ca te-am ajutat! Funda, plss?:)

3 răspunsuri:
| FlAiser a răspuns:

Ai sanse sa inveti in 3-4 luni si eu am invatat de mic de la 5 ani bunica mea m-a invatat si atat mi-a luat si mie.bafta la invatat

| andrerox a răspuns:

Incearca sa te uiti si la filme in maghiara, asa poti vedea ce accent au si poti invata si multe cuvinte noi.

| RaulAntal434 a răspuns:

Nu este grea deloc! Daca o înțelegi si o vorbesti e mai usoara cu mult mai mult decat romana! Sunt etnic maghiar, asa ca daca vrei....as putea eu sa te ajut sa vorbesti!