| andreutza_5983 a întrebat:

Cum se analizeaza pronumele?

Răspuns Câştigător
| Florinaaaaaaaa a răspuns:

Buna! este fff simplu. -o=pronume personal forma neaccentuata; nr.singular; genul. feminin; caz.Acuzativ; functia sintactica Complement. funda pliz!

6 răspunsuri:
| DeNyyy a răspuns:

Pai depinde in ce clasa esti. Daca esti in clasa a V-a scrii:pronume persoanl,persoana(I,II,III),forma accentuata/neaccentuata,numarul sg/pl.,genul feminin /masculin/neutru,cazul )nominativ,acuzativ,dativ,genitiv,vocativ) si functia sintactica.
Daca esti in clasa a VI-a pe langa cele mentionate mai sus trebuie sa precizezi si felul pronumelui:posesiv, reflexiv, demonstrativ.etc.
Succes daca mai ai nevoie de ajutor si nu ai inteles ceva da-mi un mesaj privatwinking

| xPinkSunShine a răspuns:

Buna!
Iti dau un exemplu :
Eu merg la plimbare.
Eu = subiect exprimat prin pronume personal,persoana |, nr. singular

Asta e tot ce trebuie sa faci.
Bafta!
Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa!

| Junior_Pelicanu_1974 a răspuns (pentru xPinkSunShine):

Ooo,numai copii destepti!

| Ingerash_Gabriela_1987 a răspuns:

Depinde in ce cls esti!

| makarina a răspuns:

Depinde in ce clasa esti daca esti a 3 a nr persoana si pron pers