| Monalisa2002 a întrebat:

Cum se analizeaza pronumele? Sunt clasa a6a

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai specificat pronumele, pe care nu îl înțelegi? În clasa a VI-a se analizează pronumele personal, reflexiv, demonstrativ și posesiv.
Dacă ai de analizat PRONUMELE PERSONAL, trebuie să faci așa:
- să-l identifici în frază. Continui să menționezi forma (accentuată/neaccentuată), pers, nr, caz, gen (pentru. pers a III-a) și functia sintactică
PRONUMELE REFLEXIV, se analizează la fel, cu excepția genului. Atenție la funcția sintactică, de multe ori, s-ar putea să nu aibă.
PRONUMELE DEMONSTRATIV. Încearcă să afli de care este (apropiere, depărtare sau identitate), gen, nr, caz, fs.
PRONUMELE POSESIV se află nr. posesorilor și al obiectelor posedate, pers, gen, nr, caz, fs

| vasywy a răspuns:

La ce pers?

| floresdemayo a răspuns (pentru vasywy):

Haha : ))
Tu de "persoană" te împiedici?