| MestecGuma a întrebat:

Buna TPU
Mai am putin si termin liceul. Nu sunt in clasa a 12 a dar mai am foarte putin. As vrea o facultate ceva legat de media. Ex: Productie si regie, scenaristica, jurnalism etc. care ar fi cea mai potrivita alegere in media si de ce care sunt avantajele si dezavantajele?
funda

5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu stiu ce sa iti zic concret, pentru ca sunt in aceeasi situatie. Dar mi se pare mult mai frumos si interesant sa urmezi ceva in media decat inginerie sau medicina.
La Regie si film chiar nu intra toata lumea. Am inteles ca in marea parte a cazurilor trebuie sa ai pe cineva in familie si sa fii fost bagat de mic in arta asta.

La Jurnalism e mai simplu, problema e ca facultatea in sine nu iti da practica, deci trebuie sa iti faci un blog, sa il si sa te dezvolti. Sa ai abilitate social media si sociala pur si simplu. E o proba la admitere de scriere imaginativa.
Dezavantajul e ca trebuie sa te zbati foarte mult, sa ai un talent nativ pentru scris si sa iti si lucrezi toate abilitatile de comunicare. Indiferent ce alegi.

http://dssmile.wordpress.com/2013/10/05/facultatea-ideala/

| MestecGuma explică (pentru Libelle):

Vreau să-mi fac un blog. pe blogspot. însă îl vreau într-un fel ( ca design mă refer ) iar eu nu ştiu.sad

| Libelle a răspuns (pentru MestecGuma):

Nu il fa pe blogspot. Fa-l pe wordpress. Blogspot e banal si nu prea mai e recomandat. Iti las un pm si vorbim.

| MestecGuma explică (pentru Libelle):

Eu prefer blogspot pentru ca... am o autoare preferată şi are un blog tot pe blogspot. am mai avut acum câţiva ani blog tot pe blogspot.şi mergea super. Lasă-mi un id dacă vrei şi mai vb

| beneamin a răspuns:

Ai numai avanteje daca vei urma o astfel de facultate ti-o zic din experienta tatalui meu