| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Mama este profesoara unei prietene mai mari decat mine. La inceput credeam ca va fi dragut dar acum imi cam fac probleme. Daca prietena mea se va supara pe mine pentru ca a luat o nota mica? Eu i-am spus mamei tot ce aveam de spus dar va dati seama ca nu poate sa aiba numai note de 10 daca nu merita. Acum eu nu vreau sa stric relatia cu prietena mea si nici nu pot sa ii mai spun ceva mamei. Nu cred ca ar fi o solutie nici aceea de a vorbi cu amica mea.
Ce as putea face ca sa impac pe toata lumea si sa nu fie nimeni suparat pe mine? Fundita.

Răspuns Câştigător
| Eidriana a răspuns:

Tot ce poti sa faci e sa nu te ingrijorezi de situatie si sa vezi ce se va intampla. In momentul in care mama ta ii va da o nota mai mica sa ii explici ca atat a meritat. Nu o poti obliga pe mama ta sa ii dea nota mai mare cand ea nu merita. In primul rand nu ar fi corect nici fata de colegii ei.
Oricum avand in vedere ca prietena ta o cunoaste pe mama ta, cred ca si ei ii va fi rusine sa nu invete. Sunt sigura ca isi va da toata silinta sa ia note mai mari.
Gandeste-te daca mama ta ti-ar fi tie profesoara. Sunt sigura ca nu ti-ar da note mai mari doar ca esti fiica ei, si tu atunci nu ai invata mai bine ca sa nu o dezamagesti?

2 răspunsuri:
| AxelBv a răspuns:

Daca prietena ta nu intelege ca mama ta trebuie sa isi faca munca de zi cu zi cat mai bine, atunci inseamna ca e proasta. Mama ta poate avea probleme daca favorizeaza un elev din vari motive si poate fi chiar concediata. Explica-i prietenei tale ca nu traieste pe norisori roz si ca lumea nu e facuta sa o pupe pe ea in fund.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu vad nici un motiv ca prietena ta sa se supere pe tine daca ia o nota mica. Doar notele ei nu sunt responsabilitatea ta. Nu mai vorbi nimic cu nimeni, nici cu ea, nici cu mama ta. Daca la un moment dat prietena ta te va ruga sa vb cu mama ta pentru o nota mai buna, atunci tu o sa ii spui ca vorbesti cu mama, dar nu poti sa ii promiti nimic.