| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua TPU, pc-ul nu citeste al 2 lea slot de ram si nu este problema cu placa de baza sau praf. Dupa voi trebuie sa setez ceva in bios?

7 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

1.ai schimbat placile intre ele sa vezi daca merg?
2. au frecvente diferite cu ce suporta placa de baza? (daca au diferite frecvente dar le suporta, calculatorul va rula la frecventa placii cu cea mai mica frecventa.)
3. Ai introdus corespunzator placa in slot?

nu cred ca ai ce sa setezi in bios ca sa iti mearga, calculatorul le vede automat.
ai putea sa incerci sa resetezi biosul, scotand bateria de pe placa de baza. Daca bateria este veche (5-6 ani) ar fi bine sa o schimbi. Acea baterie are legatura cu CMOS-ul. daca nu are destul "suc" in ea CMOS-ul nu mai updateaza registrii unei componente noi, sau ceva de genul.

| SasNetRomania a răspuns:

Fi sigur ca acel ram este functional
fi sigur ca acel ram este compatibil
posibi lca slotul de la ram sa fie stricat.

| franco2003 a răspuns:

Incearca sa setezi.

| VaIentTin a răspuns:

Dupa cum a zis si sasnet fi sigur mai intai daca ram-ul este functional.

| AlexiAlex1999 a răspuns:

-sunt sigur ca nu e de la placa de baza
-am schimbat placile intre ele, tot 1 slot functioneaza doar
-sunt compatibile
-sunt de acelasi frecventa
-cu prafu nu as crede, l-am sters chiar cand am pus placa
-placa de ram este functionabila
-nu e veche bateria... daca are 2-3 ani
Cineva mi-a zis ca trebuie sa fac update la bios, dar nu stiu cum.

| AlexiAlex1999 a răspuns:

Up,alte raspunsuri?

| Dorin_Empire_1991 a răspuns:

Problema cu cititul e simplul, daca nu e placa de baza sau praful, e diferenta de frecventa, ori placuta de rami e peste ceea ce iti duce tie pl. baza.*placa baza duce 800, si tu incerci sa pui 1333*, invers e acceptat foarte usor, iar daca ai deja o placuta instalata, trebuie a 2'a sa fie egala la frecventa, deci pc'ul sa duca maxim 2000(dau exemplu) tu pui 2x 2000mhz, sau 2x1600mhz, sau 2x1333mhz. niciodata sa nu pui frecvente diferite, pentru ca nu va merge. Bafta.