| viatadecacatt a întrebat:

Cand o sa ma duc la liceu(clasa a 9a) nu o sa mai merg la unul din orasul in care locuiesc, o sa ma duc in alta parte, in Alexandria.Ma rog nu conteaza asta, dar vroiam sa va cer o parere pentru ca e o schimbare cand te duci in alt oras.Nu cunosti pe nimeni, fiecare cu grupurile lor, fel de fel de specimene cu fite, smecheri.ca doar asa e la moda acum.Cine a mai trecut prin astfel de schimbari de ex la alta scoala sau la alt liceu din alt oras, cum v-ati acomodat? Ma gandesc si la faza ca nu o sa fiu bagata in seama de nimeni, ma barfesc alea din viitoarea clasa pe la spate. voi ce ziceti, cum v-ati inteles cu noii colegi sau cei din liceu\scoala cand v-ati mutat?

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Eu sunt din Alexandria. Uite, fereste-te ca de draq de Rulmentul si Agricol. Urmeaza-i sfatul @rapidistei.Incearca sa-ti mentii stilul tau de a te purta si nu intra in anturaje doar de dragul de a fi acceptata in grup.In Alexandria, mai rau ca in orice alt oras, fitele de 2 lei sunt cele mai iubite.Alege liceul Pedagogic, e bun, mai multe fete si parca nu sunt atat de multi tembeli.Bafta!

| viatadecacatt explică:

La Mircea Scarlat, sper sa ajung acolo

| Marii a răspuns:

Aceasi schimbare si la mine, doar ca distanta dintre orase e doar de 8 km laughing. M-am acomodat repede, chiar daca-i un liceu de fite, multe persoane s-au dovedit a fi de incredere si foarte de treaba, altele sunt cu doua fete, dar am invatat sa trec peste toate barfele, minciunile care se spun. O sa vezi in timp ca liceul o sa te schimbe, o sa vezi viata altfel, ai grija si cu cine te imprietenesti. happy

| rapidista a răspuns:

Acelasi lucru se va intampla si cu mine anul acesta...Am vorbit cu mai multe prietene care au trecut peste faza aceasta si mi-au povestit ca depinde in mare parte si de liceul in care vei merge. Daca te duci la Alexandru-Ghica fii sigura ca acomodarea o sa fie un pic cam grea, acolo fiind multi copii de bani gata, fite, haine scumpe...iti dai seama. Cel mai ok, unde te-ai putea acomoda foarte usor e la Mircea Scarlat (Pedagogic) dar aici este si un pic restrictia mai mare.Acum depinde mult si de felul tau de-a fi, incearca sa fii deschisa, sa socializezi mult cu noii colegi, sa fii tu insati. Eu am mai trecut prin faza asta in clasa a V-a cand m-am mutat la alta scoala si la inceput acomodarea a fost mai grea, dar acum ma inteleg perfect cu colegii, asa se intampla peste tot. Mi-e greu sa cred ca intr-o clasa de 30 de elvi nu vei gasi cativa compatibili cu tine. Multa bafta:*:*

PS: La ce liceu te-ai gandit?

| geo_fili_2006 a răspuns:

O sa acomodezi repede, dar solutia este sa bagi in seama pe cine vrei tu si consideri ca este de treaba. Dupa aceea totul o sa se lege! Important este sa faci cateva favoruri si o sa vezi daca si ei la randul lor, te ajuta! Mult succes!

| danaflorentina a răspuns:

Eu sunt clasa a 9-a si sunt dintr-o localitate situata la 15 km de Ploiesti... Datorita faptului ca in localitatea mea nu exista licee, am fost nevoita sa merg la liceu in Ploiesti.La inceput mi-a fost destul de greu avand in vedere ca era ceva nou, nu cunosteam pe nimeni, dar cu timpul m-am acomodat, m-am imprietenit cu noii colegi si ceea ce conteaza este ca suntem cat de cat o clasa unita si nu se face diferente cu privire la cat de bogat sau mai putin bogat esti. Aja ca nu te teme! Intotdeauna inceputul este mai greu, dar pe parcurs totul devine mult mai usor...

| george_1641 a răspuns:

Dap. dar la anceput o sa fie greu dar exista si persoane de treaba an orce loc. sa stii ca se schimbe viata nu ramane intacta mereu dar an bine x oriunde ai fi... o sa-ti faci preteni dar tot oadata o sa-ti fie greu de prieteni tai din copilarie dar cu putina voiinta treci cu bine x

Întrebări recente