| Clauditza a întrebat:

Care a fost primul oul sau gaina? eu cred asa; ca pterodactilul a fost primul si ouale sale in timp au evoluat si din oul sau a iesit un pui de gaina voi ce credeti? hmm? cel mai logic raspuns primeste fundita.

Răspuns Câştigător
| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.
Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la animale nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

20 răspunsuri:
| User a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta8-). Pai gaina si cocosu' au fost prima data... s-au beep, apoi gaina a ouat, closca a clocit ouale si asa au iesit puii. Ce e asa mare filozofie?raised eyebrows

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Mai mai paul ce destept estihee hee

| ȘtefanLamas a răspuns:

Materialul genetic la animale nu se schimba, deci gaina a trebuit sa existe ca embrion in ou. Tocmai de aceea organismul viu din coaja are acelasi ADN ca si gaina in care s-a transformat. Primul lucru viu, ce face parte din specia gainilor, este oul.

Numai bine!

| Clauditza explică:

Scz de intrebare e cam prosteasaca da vroiam sa aflu ce credeti si voi

| adytzzkiss a răspuns:

Buna! dupa mine ar fi cam asa: " A fost o data ca niciodata un pderodactil care clocise(sau cum s'o zice laughing ). si lasand ouale nesupravegheate fiindca s-a dus sa fac rost de papa:* stiu eu... poate ca a facut cine stie ce nebunie cand era insarcinata, poate s-a imperecheat cu vreun alt mascul dar nu din aceeasi rasa sau. poate au fost niste chimicale.winkinglaughing). in fine, iar in punctul culminant cand puisorii de pterodactil au iesit mama pderodactil a avut uimire gen "ratusca cea urata big grin ". oricum puii cei "ciudati" au facut prostioare si s'au inmultit big grinbig grin:

OFF ce ppoveste fantezista laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul desigur, pentru ca din ou s-a facut pui si din pui gaina sau cocos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este oul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul a fost prima data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cat timp se fac ouale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cat timp se fac ouale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca toate ar fi adevarate dar mai cred ca au fost lasate toate la un loc adica si gaina si oul si cocosul au existat din totdeauna intr-un loc de lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geneticianul John Brookfield a afirmat că „oul a existat înaintea găinii". Teoria sa se bazează pe faptul că materialul genetic al unui organism viu nu evoluează pe parcursul vieții sale. Concluzia reiese din faptul că materialul genetic al oului și al găinii este identic. Profesorul David Papineau de la King's College din Londra crede că primul pui a ieșit dintr-un ou al unei specii diferite, probabil o specie de reptile.

raspunsul cel mai logicbatting eyelashes
eu asa cred big grin :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca prima oara a fost oul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie profu de logica mi-a zis ca genomul a fost primul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da...Deci nici un raspuns nu a fost corect[winking]Gaina de unde a iesit? Din ou. Oul de unde a iesit? Din Gaina.[Nu se gaseste raspuns]peace sign

Asa ca...Nu mai gasiti raspunsuriwinkingtongue

v-am pupatkiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca oul a fost primul. looool

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu

Răspuns utilizator avertizat
| Haruka25 a răspuns:

Gaina a fost prima apoi oul pentru ca DUMNEZEU a lasat o femela si un mascul!