| Levya a întrebat:

Care este vestimentatia piratilor?
Fundita

Răspuns Câştigător
| Andrei07565486 a răspuns:

Ca principale caracteristici, observam urmatoarele directii de urmat:

HAINELE
- haina cu fireturi si epoleti se poate inlocui cu un tricou in dungi, o camasa alba cu maneci lungi si cu jabou a la Captain Hook (daca vreti sa fiti neaparat capitan de corabie), plus o vesta.
- ca accesoriu ajutator, recomandam fie un brau textil, fie o centura lata, fie amandoua.
- pantaloni - piratii nu-s pretentiosi - merge aproximativ orice. O solutie la indemana sunt pantalonii pana la genunchi, bufanti, asortati cu o pereche de sosete trei sferturi, cu dungi (ori pantalonii, ori ciorapii).
- femei pirat nu s-au prea vazut, dar daca a existat vreuna, trebuie sa nu-i fi fost toate corabiile-n port ca sa se imbrace asa. Dar pentru bal mascat e chiar sssmokin'.
- pentru fete, o solutie decenta (care se poate face usor indecenta) este ceva pe directia asta: un corset, o bluza falfaitoare, o fusta in straturi, cizme inalte. Sabia e optionala.

ACCESORII
Chiar daca hainele nu-s tocmai de pirat, se poate improviza ceva mai usor la capitolul accesorii:
- batic/bandana
- petic de ochi
- palarie in trei colturi (tricorn)
- manusi
- carlig big grin - atentie sa nu faceti victime... la agatat
- picior de lemn sau macar un schiopatat demn
- papagal pe umar... sau la brat
- capete de mort pe inele, medalioane, tricouri, bandane
- pipa
- arme: sabie, pumnal sau pistol - IN NICI UN CAZ adevarate, incercati accesoriile de plastic de pe site-urile de cadouri traznite. laughingrolling on the floor)

1 răspuns: