| Bogdan53 a întrebat:

Care sunt timpurile la modul imperativ?
(sa nu spuneti prezent, trecut si viitor)

Răspuns Câştigător
| IrinaIvashkov a răspuns:

Buna

Modul imperativ nu are timpuri. El are forme pentru persoana a2-a, nr.sg si plural, afirmativ si negativ. Exprima o porunca. De exemplu:
Afirmativ: Singular:Cântă! Plural: Cântaţi!
Negativ: Singular:Nu cânta! Plural: Nu cântaţi

Şi un lucru mai e de adaugat. După orice verb la modul imperativ se pune semnul excalamăriiwinking

2 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Imperativul este un mod verbal personal și predicativ care exprimă o acțiune realizabilă, prezentată ca poruncită sau, cu verbul negat, ca interzisă, nu are timpuri este singurul mod personal ale cărui forme sunt diferentiate dupa 2 aspecte:-Afirmativ,
-Negativ.

Numai bine!

| Bianca2505 a răspuns:

Nu re timpuri. Verbele la modul imperativ exprima o porunca, un indemn.
- ex : Maria, vino in casa!