| mariuschakra12 a întrebat:

Voi ce spuneti sunt multi oameni care traiesc in trecut si viitor? voi traiti in prezent?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu prea citesc carti, citesc tot felul pe net. Ca mai traiesti putin si in viitor sau trecut e una, dar nu in mod patologic si obsesiv si sa nu ai deloc prezent.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta sunt destui care "traiesc" in trecut, facand o obsesie din ceva ce nu pot schimba sau avea, dar refuzand sa accepte realitatea.

Putem trai doar prezentul, fiindca viitorul nu exista inca

| Mosotti a răspuns:

Depresivii si anxiosii traiesc in trecut si viitor.
Depresivu zice "aaa nu mai sunt tanar cum am fost cum sunt astia de-i vad in parc".
Anxiosu zice "aaaoleu, o sa ajung batran ca astia, vaaai ce o sa ma fac eu?".

Un om sanatos psihic traieste in prezent, eu sincer uneori mai traiesc si in trecut si in viitor, regret ce era mai bun in trecut ca acum, si mi-e frica uneori de ce va fi, dar eu recunosc ca am o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Nu prea citesc carti, citesc tot felul pe net. Ca mai traiesti putin si in viitor sau trecut e una, dar nu in mod patologic si obsesiv si sa nu ai deloc prezent.

| oglindasultanului a răspuns:

Omu traieste in prezent, propria minte isi judeca trecutul si incearca sa prezica viitorul.

| felixf a răspuns:

Vrei o schimbare? Uite aici doua linkuri poate te ajuta:
https://www.aimgroup.ro/......iata-noua/

https://adevarul.ro/......index.html

Aplica doar cateva sfaturi din primul link si iti schimbi viata daca asta vrei.

De ce traiesc oamenii in trecut pentru ca regreta actiuni trecute. de ce nu traiesti oamenii in prezent? pentru nu pot sa se detaseze de vechiul obicei invata de acasa cand mama sau tata ii dadea exemple din trecut. Si uite asa oamenii se formeaza sa viseze la a fi printi, printese fara sa stie ce inseamna cu adevart trecutul. Din trecut daca vrei poti invata cum sa traiesti in prezent sa nu refaci greselile din trecut.
E alegerea ta ce vrei sa faci in fiecare secunda.