| Apanda1013 a întrebat:

Ce este mai exact festivalul yulin si ce parere aveti despre el?

Răspuns Câştigător
| LaughingKarima a răspuns:

Salut!
Festival Yulin este un festival al "carnii de caine" care are loc in fiecare an pe data de 21 iunie in China. Atat caini cat si pisici(desi mai putine pisici decat caini) sunt luati de pe strada, fie cu stapani/familie sau fara, sunt dusi la acest festival unde sunt fierti de vi, li se taie gatul, cam ce ii faci unui porc li se intampla si acestor animale.
Sunt tinuti in custi extrem de mici si inghesuite, nu li se da nici apa si nici mancare si sunt adesea batuti pana mor. Sunt ferme care cresc caini doar pentru acest festival.
Ei spun ca celebreaza solstitiul de vara, carnea lor se presupune ca aduce noroc si sanatate.

4 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu prea pot sa spun aici ce parere am eu despre asa ceva, dar i-as lua pe cei care fac asta si i-as toca pentru a-i da drept hrana acelor caini, daca ii lasi sa priveasca, probabil cainii nici nu vor manca laughing))

| LaughingKarima a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Imi place idea ta.
Ce pozitiv gandesti laughing

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru LaughingKarima):

smug :v

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Festivalul Yulin e un festival care se desfășoară în China, unde se mănâncă (,) câini. Mi se pare foarte aiurea că se întâmplă asta, deoarece câinii nu sunt animale crescute pentru a fi mâncate, cum sunt porcii, vacile etc.