| anonim_4396 a întrebat:

Ce experimente as putea face eu acasa.cu materiale comune(conserva, borcan sau orice altceva) folosind apa ca material principal. dar aceasta sa puna in miscare altceva?

8 răspunsuri:
| Lawrence a răspuns:

Interesant experimenul lui cetone. Aş vrea sa-l incerc si eu big grin. De unde pot lua baterie de 9V?

| HardCore7750 a răspuns (pentru Lawrence):

Poti face si cu mai mult de 9v, eu am facut cu curent de priza prin trasformator de 12v si merge

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti face forme din plastic facut din acetona si mult polistiren. Dupa ce ai facut forma las-o o zi la uscat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nevoie de:un flacon cu dop, o pompa de bicicleta un suport.gaureste dopul cat sa-ti intre tubul de la pompa toarna 2 cani cu apa in flacon pune dopul cu tubul de la pompa pune flaconul pe suport cu fata in jos si umfla pune o guma la gaura din dop pe tubul de la pompa si umfla

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puteti lua o bateri durasel, o bucata de sarma de cupru, un magnet. indoiti sarma in forma de inima dar in partea de jos sa fie taiata orizontal.lipiti de partea de jos a bateriei magneti.luati piesa de cupru, partea de jos a piesei o pui in ambele parti de jos al bateriei langa borna, adancitura din piesa o lipesti de borna superioara. din cauza campului electromagnetic piesa se va inzarti tare.

| cetone a răspuns:

Cu o baterie de 9v, un pahar/cana/borcan, un creion si doua fire. leaga firle de bornele bateriei apoi in pahar pune pe 3 sferturi apa.baga creionul pana la jumatate in apa apoi la capatul creionului atinge mina cu un fir cu care ai legat bateria. celalat fir baga-l in apa. te uiti atent si in apa vei vedea cum ies bule de hidrogen.procesul se numeste electroliza apei

sper sa iti fie de folos.salut

| dragos3A a răspuns:

Un experiment pe nume saramura:ai nevoie de un ou, apa sare, o cana si o lingura.Mai intai pui apa an cana pui oul pui sare si amesteci.Si observi ca pluteste