| thegatekeeper a întrebat:

Ce limbi straine stiti sau v-ar placea sa invatati in viitor?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Vorbesc fluent engleză, franceză, norvegiană, suedeză și rusă.
Vorbesc decent maghiară, ucraineană și daneză
Cunoscându-le pe astea, pot înțelege fără probleme un text sau o conversație în germană, olandeză, sârbă, macedoneană, bulgară, slovenă, bielorusă, italiană și spaniolă.

În curând vor urma la rând spre studiu lituaniana și islandeza și în paralel trebuie să-mi îmbunătățesc maghiara.

| Dumnezău a răspuns (pentru kongeriket):

What the bloody hell are you?

| kongeriket a răspuns (pentru Dumnezău):

Sunt unul din tipii ăia ciudați care-și petrec timpul cultivându-se.
Am acces la mai multe informații și la mai multe perspective cunoscând atâtea limbi. Sunt o mulțime de aspecte și poziții care nu există disponibile în limba engleză (în ciuda părerii neavizate a multora că orice se găsește în engleză).

| Dumnezău a răspuns (pentru kongeriket):

E vorba de prioritati. Ce relevanta ar putea avea cunoasterea limbii ucrainiene? Sau a limbii macedonene, care si-asa e limba unei tari artificiale? Inteleg limbile scandinave, olandeza, sau rusa; suna placut, ori pot fi foarte utile. Da' faza cu limbile estice n-o pot dibui. In media, perspectivele nu sunt extrem de variate. Stii si tu asta. In bobor or fi variate, dar pana la boboru ucrainean sau al "macedonean" e cale lunga. Asta voiam sa zic. Si de unde atata timp? Ba AVFM, ba doua facultati, ba taspe mii de limbi, ba blogu', ba munca. Ori stai 80-90 de ore treaz incontinuu, ori ceva e putred in Danemarca.

| kongeriket a răspuns (pentru Dumnezău):

Bă tu ai un drăgan aparte la mine de mă stalk-uiești peste tot laughing

În altă ordine de idei, dacă faci calculul, facultățile s-au cam terminat de un pic de vreme pentru mine - iar blogu și AVFM nu mănâncă atâta timp pe cât s-ar crede. Doar pentru că nu le-ai putea tu face, nu înseamnă că nu se pot face.
Dacă ți se pare că eu-s ciudat - vezi-l pe domnul Ioannis Ikonomou, traducător la Comisia Europeană, care nu vorbește decât 32 de limbi. Sau Bulcsu Laszlo, filosof croato-ungur care vorbește vreo 40.

21 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Momentan vreau sa invat engleza pentru ca este limba cea mai vorbita(ma rog, mandarina e, dar nu ma duc eu in China! ).
As vrea sa invat si italiana pentru ca vreau ca in viitor sa ma mut acolo happy

| IMC90 a răspuns:

Germana.

| ÐÿÅ a răspuns:

Stiu engleza, la scoala fac si franceza.
As vrea sa stiu franceza mult mai bine, e destul de interesanta!

| Hevnoraak a răspuns:

Engleza o știu puțin mai bine ca româna dar, am probleme cu vorbitul deoarece nu am avut ocazia să o folosesc.Aș vrea să mai învăț rusă, japoneză, germană.

| Cherilyn a răspuns:

Deocamdata caut meditatii la japoneza.
Vorbesc fluent engleza, dar mai am cateva lucruri de invatat.
La scoala invat si franceza, insa nu ma atrage.
Tu? happy

| thegatekeeper explică (pentru Cherilyn):

Vorbesc engleza la un nivel avansat (am certificat CAE, nivel C1), franceza la un nivel mediu (nici pe mine nu ma atrage deloc, insa o invat la scoala din a 5-a) si am inceput sa invat germana si finlandeza pe cont propriu (sunt inca la inceput cu ambele). Pe langa astea, mi-ar mai placea sa invat norvegiana si maghiara, pe viitor big grin.

| DianaIsHere123 a răspuns:

Sora mea stie foarte bine franceza si engleza.intelege cat de cat germana, spaniola si italiana.eu stiu engleza si mi-ar placea sa invat italiana si chineza. big grin

| Mokaxoxo a răspuns:

Eu stiu engleza, rusa, cat de cat japoneza si doua cuvinte in olandeza! xD

| lumy4u a răspuns:

Vorbesc engleza, spaniola si chineza

| AntoniaOrman a răspuns:

Pai engleza, spaniola si putin franceza(fac la scoala dar nu ma atrage).

| CristinaForTPU a răspuns:

Buna! engleza, franceza, chineza as vrea eu laughing

| XxPufosheniaXx a răspuns:

Stiu franceza si inca mai invat pentru ca ma atrage foarte mult, Engleza nu prea multa, invat la scoala, dar nu ma pasioneaza deloc. Mi-ar placea sa invat si spaniola happy

| ººShakeªª a răspuns:

Vorbesc engleza, inteleg spaniola destul de bine, detest franceza si mi-ar placea coreeana si bulgareasca.

| FaVideochatNonAdultDeAcasa a răspuns:

Vorbesc fluent Engleza, Spaniola, Franceza, Italiana si binisor Portugheza. Mai inteleg Catalana, ceva Rusa, Germana si Olandeza.

Mi-ar placea sa invat bine Germana si Rusa si probabil in viitor ceva Araba si Chineza tongue

| valentin0cibotaru a răspuns:

Noroc! As vrea sa invat engleza si franceza...

| oanagh a răspuns:

Vorbesc fluent engleza si spaniola. mi-ar placea sa invat suedeza si germana

| DroopyJr a răspuns:

Stiu engleza, franceza si germana
si as vrea irlandeza si japoneza