| vlad_2771 a întrebat:

Ce stiti despre marea schisma?(cu tot cu cauze)!

Răspuns Câştigător
| Just4Joker a răspuns:

Principalele cauze privesc autoritatea Papală, inserarea clauzei „Filioque" în Crezul de la Niceea, dar au fost şi motive mai mici ca importanţă, cum ar fi cele legate de jurisdicţia canonică asupra anumitor regiuni.

4 răspunsuri:
| Just4Joker a răspuns:

-A avut loc in 1054 (Sec. 11)
-biserica crestina s-a impartit in doua ramuri - ortodoxa si catolica.

Vrei sa dezvolt? Eu zic ca e de ajuns.

| vlad_2771 explică (pentru Just4Joker):

Din ce cauza? asta ma inetreseaza mai mult! zi-mi si te votez

| vlad_2771 explică (pentru Just4Joker):

Din ce cauze?

| Just4Joker a răspuns (pentru vlad_2771):

Principalele cauze privesc autoritatea Papală, inserarea clauzei „Filioque" în Crezul de la Niceea, dar au fost şi motive mai mici ca importanţă, cum ar fi cele legate de jurisdicţia canonică asupra anumitor regiuni.

| Lilik99 a răspuns:

Marea Schisma a avut loc in anul 1054, secolul XI