| fluturas a întrebat:

Chiar e pacat sa mergi in Biserica cand esti la menstruatie? Oare daca merg are ceva? confused
Mi se pare foarte ciudat straight face si nu inteleg de ce ar fi considerat pacat

13 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Ce tampenie...

| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca vremurile s-au mai schimbat, acum poti folosi tampoane, poti face dus zilnic, nu esti 'necurata' cand esti la menstruatie. Dar asta este doar parerea mea, tu mai bine vb cu preotul, sa-ti explice el ce si cum.

| tpuu a răspuns:

Asa se spunea in timpuri si sincer se mai spune si asa.
Nu este bine! Dece? nu stiu nimeni nu cred ca stiewinking. Asa se spune de pe vremea aia a batranilor. si vorba au aduso pana aici in trecut happy.
Si nu te duce cand esti pe menstruatie, poate e pacat!

Succes

| solumaam a răspuns:

Din ce stiu eu ai voie dar este interzis sa pupi icoanele si nu te poti spovedi ...se spune ca murdaresti casa domnului!
Cel mai bine este sa iei legatura cu preotul si sa il intrebi, sunt unii care accepta altii nu si mai este chestia de virginitate care conteaza pentru asta...una este sa fii la ciclu virgina si alta femeie!

| OrochiFan a răspuns:

Pai, cred ca depinde de religie, insa eu nu cred

| Dia a răspuns:

Daca ai sufletul, mintea si cugetul curat mergi la biserica linistita! Doamne iarta-ma da e o regula prosteasca la voi ortodoxii. Pt. ca mai demult nu existau tampoane, si curgea sangele in biserica, ceea ce nu e voie si bla bla. La penticostali doar ca nu e voie sa iei Cina Domnului in rest poti merge linistita.

| Ancaaaaaaapopppppaaaa a răspuns (pentru Dia):

Sunt nascuta si crescuta penticostala, si nu e pacat ca sa iei Cina Domnului nici in "perioada aia"

| raluca0306 a răspuns:

Da,eu asa stiu, se zice ca in biserica nu este voie sa se varse sange.Deaceea.

| moji a răspuns:

Nu este pacat! Era interzis in trecut cand nu existau tampoane, vata si normal ca se murdarea tot, mai curgea si pe podea si preotii au interzis accesul femeilor, in aceasta perioada, in biserica.

| bebetho a răspuns:

Hahahhaha ce aberatie laughing al dracu regula daca e adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fluturas? dar moise de ce a trebuit sa se descalte,cand s-a apropiat de rugul aprins? scrie in biblie.iar preotii leviti cand isi imbracau costumul, pentru slujba, de ce aveau un accesoriu care le acoperea goliciunea dintre p[icioare.cand intrau in templu? scrie tot in biblie.dar vopsita si machiata ai voie in biserica? dar sa fluieri sau sa faci porcarii acolo ai voie? de ce? pai hai sa facem fiecare ce vrem in biserica,ca santem al naibii de liberi dar teribil de destepti sa punem intrebari ANUME. uite de aia nu are ursul coada, si maimuta par la fund, in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,despre pacate ce stii tu fluturas? care sant pacatele si ce sant ele? de ce sant pacate de obste, pacate de moarte si pacate de capatai? si care sant ele? ia pune si citeste sa vezi cate o sa intelegi.

| zambettrist a răspuns:

Fluturas, ai voie sa mergi la biserica. stii dc? pentru ca si Fecioara Maria a fost femeie si a avut asa ceva.