| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune 5 legende?

FUNDA pentru cele mai bune!

Răspuns Câştigător
| Darcos a răspuns:

Salut!
1.Legendele Olimpului[Sunt foarte multe aici]
2. Legendele Cavalerului Ratacitor Si A Frumoasei Raza De Luna
3. Legenda Randunicai
4. Legenda Ghiocelului(Culoare sa)
5. Legendele Atlantidei
6. Legenda cu Dracula
7. Legenda Babei Dochia
8. Legenda Podului Mincinosilor(Sibiu)
9. Legenda Podului Lui Dumnezeu
10. Legenda Faraonului(Blestemul Faraonului Tutankhamon)
11. Legenda "Muma lui Stefan cel Mare"

Sper ca te-am ajutat! Bye

9 răspunsuri:
| Smile007 a răspuns:

Dragos Voda,

| PtcNymphee a răspuns:

1.Legendele Olimpului; 2. Lengendele Cavalerului Ratacitor Si A Frumoasei Raza De Luna; 3. Legenda Randunicai; 4. Legenda Ghiocelului; 5. Legendele Atlantidei.happy Sper sa-ti fie de folos.

| Darcos a răspuns (pentru PtcNymphee):

Mi-ai furat toate ideile... APROAPE

| GeorgianaDragus a răspuns (pentru Darcos):

Hmm uitate putin la ora in care a postat el si in care ai postat tu si apoi vb straight face

| Darcos a răspuns (pentru GeorgianaDragus):

Nu ai inteles omule...Eu cand am vrut sa raspund la intrebare am vazut raspunsul lui si am zis ca acelea ma gandisem si eu prima data cand am vazut intrebarea.
GANDESTE CU CAPUL, NU CU MANA!

| PtcNymphee a răspuns (pentru GeorgianaDragus):

Sunt o "ea" :*

| PtcNymphee a răspuns:

Mrg,eu am fost prima, deci practic eu meritam sau nu funda.Dar nu ma oftic.oh go on

| Andreyna4 a răspuns:

5 legende despre Craciun
Scandinavia

In multe parti ale lumii, fie nu exista Mos Craciun, fie el este acompaniat de diferite personaje desprinse din legende superbe.

In Scandinavia, piticii "Tomte" nu aveau la inceput infatisari omenesti, ei trecand deseori la violenta atunci cand fermele nu erau ingrijite cum trebuie. Scandinavicii tin inca destul de mult la aceasta legenda si a aparut practic pentru a-i uni, a-i face sa lucreze mai eficient. Crestinismul a trecut peste Tomte, le-a dat de-a lungul anilor chipuri omenesti, trasaturi blajine si actiuni pasnice, integrandu-i in spiritul Craciunului. Astfel, piticii incep sa fie numiti acum "Joulupukki", ei impartind cadouri micutilor asemeni lui Mos Craciun.

Piticii se deosebesc totusi de Mos. Ei se mentin mereu slabi, au o sanie trasa de o capra, sania nu zboara si nici nu vine de la Polul Nord. Oamenii locului spun ca piticii ies chiar din padurile din apropierea caselor, cooperand cu un membru al familiei care trebuie neaparat sa se imbrace la fel. El primeste cadourile si le da apoi copiilor.

| geogeo12 a răspuns:

1Legenda oualelor de ciocolata
2Legenda oualelor rosii