| ElenaGilb3rt a întrebat:

Cine mai face cercei din plastelina sau handmade art? Astept idei noi pentru cercei si ce anume faceti "handmade art". Funda pentru. cel mai de folos raspuns.

Răspuns Câştigător
| TrixLove a răspuns:

1. Nu exista cercei din plastelina. Aia nu se intareste si e EXCLUSIV pentru copii...
2. Eu lucrez uneori cu ghips. Ala e foarte usor, deci e bun pentru cercei, daca vrei sa faci ceva mai mare, nu trage urechea. La lut e mai dificil. Nu poti face modele pre mari, lutul trebuie sa fie de-un anumit fel ca sa aiba o anumita forma si sa-ti fie usor sa il modelezi. Incearca totusi cu lut, deoarece e mai ieftin si se gaseste mai usor. Nu ma intreba unde, pentru. ca nu stiu, dar primesc saptamanal o ladita plina si fac la cercei duzine! Inafara de cercei, am facut candva si bratari, dar e mai grelut, deoarece la aia exista un criteriu de egalitate intre ilutele pe care le legi. ACum depinde de modelul pe care-l alegi. E foarte usor sa faci cercei si mai ales brose, dar ai nevoie la cercei de agatatoarele alea care nu stiu de unde sa le iau. Eu am stricat niste cercei mai vechi pe care vroiam sa-i arunc si de acolo am facut rost. Dar nu stiu de unde poti lua mai multe si la un loc. Am facut si ciubotele mici pentru craciun. Sau in martie le legam martisoare. Si aratau excelent. Mai fac si scrumiere. Am facut si cateva masti care chiar au iesit bine sau iepurasi mici de maxim 7 cm. h. (inaltime)
Poti face foarte multe daca stai sa te gandesti. Faza la ghips e ca poate crapa mai usor big grin FUnda?