| tump a întrebat:

Cine stie cum se fac sabiile, arcurile si alte arme din lemn?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Ai aici un comment deosebit despre cum se fac sabiile
http://www.dojo.ro/forum/showthread.php?t=1278
vezi aici cum se face un arc... nu-i simplu si ai nevoie de multe...
http://www.youtube.com/watch?v=X6UNbC3BIbs
si aici ai un filmulet despre cum se fac duplicate dupa o sabie din evul mediu
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
poti insa sa cumperi online
http://www.bowhunter.ro/shop/?p=productsList&iCategory=7&sName=Arc
poti sa cumperi o sabie...
http://www.okazii.ro/catalog/21663606/Sabie-samurai.html
Oricum pe vremuri se pare ca sabiile se faceau asa
http://arheologie.ulbsibiu.ro/publicatii/carti/sssmitsb/V.htm
Sper ca ti-am fost de folos

| roi a răspuns (pentru rroxi44):

Nu ai fost de folos crede-ma!

24 răspunsuri:
| tump explică:

Da dar unde gasesc eu in Brasov adica e cam imosibil nu pe net nu cred ca gasesti dar nu stiu ceva practica nu ar strica eu incerc sa fac pentru. un prieten de ziua lui asta isi doreste sabii arcuri sia lte chesti facute de mana din lemn!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La teorie ne pricepem toti, la practica mai greu.trebuie sa cauti un artezan cu experienta.

| roi a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte intelept! imi place

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sabile din lemn se fac astfel : se ea o bucata de lemn gros de stejar, se taie in doua, apoi se ea una dintre bucati si se ciopleste sub forma unei sabi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se fabrica o arma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu. cautati-ma pe adresa "mariutagabriel"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu mi-am pus aceste intrebari despre cum se fac armele medievale. eu am avut norocul ca bunicul meu sa fie tamplar si el mia confectionat pana acum 5 arcuri cu sageti de diferite forme si m-a invatat cum sa imi fac mai multe feluri de sageti detalii mai multe pe the_dark_flo93 imi pare rau ca nu mai va pot scrie dar nu mai am timp...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa iti cumperi un arc sau o sabie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma si eu vreau sa cumpar 2 sabii ninja una ascutita si alta cu lama neascutita pentru a ma antrena... daca stiti voi de vreun site care vinde sabii stelute ninja si chestii de astea pentru ninja dati-mi add la id vladutzul007_online plsssss...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog spuneti-mi si mie cum se fac arcurile din lemn va rog frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu freau asa ceva de informati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se face un arc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si arcurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din lemn de salcam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emai dificil sa faci un arc medieval pentru ca trebuie sa stii sa alegi bine lemnul.Eu nu m-am mai chinuit sa fac arcuri din lemn si am comandat unul ieftin (140lei) dar mai puternic ca cele care faceam; de pe arcuri si sageti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa stiti ca lemnul de salcam trebuie prelucrat foarte mult sa iese ca-lumea, credeti-ma am avut si din alea.

| davila a răspuns:

O blanitta lunga subtire ascutita la un capsi ai infasori maneru cu ata groasa asa se face sabia

| mwpatru a răspuns:

indoi p.a ii pui o ata ei un bat si il folosesti ca sageata si gata

| stefanpaunu a răspuns:

Ai nevoie de o bucata lunga de metal subtire de 3 4mm.Metalu-l bagi la inrosit si il bati la nicovala.Ct timp fieru-i rosu îi faci tais.Varfu ca sa fie ascutit trebuie decupat la urma cum poti si cu ce instrument ai tu.Manerusadar fi trebuit sa zic mai inante- la pasul cu facerea taisului: trebuie lasat loc de maner, nu trebuie ca sabia sa fie o lama de sus pana jos.Dac ai nevoie te uiti pe discovery la o emisiune in care niste tipi fac sabii GIGANTICE.M-am uitat si eu acolo si e SUPPPPPPEEEEEEERRRRRRRRMMMMMMMIIIIIIIIIIISSSSSSSTTTTOOOOOOOO. Am uitat numele emisiunii dar macar ti-am spus.De acolo ti-am spus si eu.

| roi a răspuns:

Nu cred ca se poate!

| Alex28Gx619 a răspuns:

Trebe sa ai o mucata lunga de metal ci so tai intr-o lama de sabie si apoi sa pui vata pe maner si pride vata pe scoci ai inteles bine!