| Laiyla a întrebat:

Cineva din domeniul fotografiei? Am un Canon 1000 D si doua obiective, unul de 35-80mm si unul de 50mm. As vrea poze blurate mai tare pe fundal decat pot blura cele obiective. Ar fi ok sa cumpar alt obiectiv sau sa imi iau un body nou? Cateva sfaturi daca aveti m-ar ajuta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dragoshar a răspuns:

Ok. Așa cum ai aflat deja și din celelalte răspunsuri, efectul bokeh se obține atunci când fotografiezi cu o diafragmă cât mai deschisă. Obiectivul tău este unul care poate să facă asta, ținând cont de f1.8. Trebuie totuși explicat și cum faci să ai bokeh în poze. Cu siguranță l-ai văzut la portrete sau la macro. În cazul portretelor, pentru a obține bokeh trebuie să îndepărtezi subiectul de background, lucru ce se poate atinge micșorând distanța dintre subiect și aparat (nu sugerez să stai cu aparatul în nasul subiectului). Iar la macro se întâmplă același lucru, doar că la o altă scală (lentilele macro îți permit să aduci subiectul foarte aproape).

https://www.nikonusa.com/......nners.html

Poate te ajută link-ul de mai sus. Dacă mai ai întrebări, feel free to ask.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Efectul de „bokeh" (așa se cheamă ceea ce dorești tu să obții) depinde exclusiv de obiectiv. Așadar, pentru a putea obține un bokeh cât mai expresiv, ai nevoie de un obiectiv cât mai luminos (f mare) și cu lamelele diafragmei rotunjite și în număr cât mai mare. Contează de asemenea și profunzimea de câmp - așadar, un obiectiv cu focală mai mare va oferi un bokeh mai bun decât un grandangular.

Detalii, aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Bokeh
Exemple, aici: http://www.kenrockwell.com/nikon/bokeh-comparison.htm

| xerxes1 a răspuns:

Este bun obiectivul de 50.
Trebuie sa folosesti modul semiautomat cu prioritate de diafragma. Fixezi diafragma pe 1.8 si aparatul calculeaza automat timpul de expunere.
Avantaje obtii doar daca cumperi un obiectiv cu luminozitate 2 sau dist focala mai lunga la paritate de diafragma.

| dragoshar a răspuns:

Hello. Obiectivul de 50mm ce f are? Este f1.8?

| Laiyla explică (pentru dragoshar):

Da, este 1.8

| dragoshar a răspuns (pentru Laiyla):

Ok. Așa cum ai aflat deja și din celelalte răspunsuri, efectul bokeh se obține atunci când fotografiezi cu o diafragmă cât mai deschisă. Obiectivul tău este unul care poate să facă asta, ținând cont de f1.8. Trebuie totuși explicat și cum faci să ai bokeh în poze. Cu siguranță l-ai văzut la portrete sau la macro. În cazul portretelor, pentru a obține bokeh trebuie să îndepărtezi subiectul de background, lucru ce se poate atinge micșorând distanța dintre subiect și aparat (nu sugerez să stai cu aparatul în nasul subiectului). Iar la macro se întâmplă același lucru, doar că la o altă scală (lentilele macro îți permit să aduci subiectul foarte aproape).

https://www.nikonusa.com/......nners.html

Poate te ajută link-ul de mai sus. Dacă mai ai întrebări, feel free to ask.

| JustMatt a răspuns:

Salut, nu stiu foarte multe in fotografie, ca si eu sunt la inceput de drum big grin
Obiectivul 50 mm fix, este perfect pentru a scoate un bokeh destul de placut si daca ai F mic la aparat (1.8, 2), ies de milioane. Eu detin un Nikon D7200 si din toate obiectivele pe care le am, 50mm se potriveste de milioane