| Filozofie a întrebat:

Creatina poate sa expire? Ce se intampla daca iei creatina expirata? Dar daca o pui in fridgider?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul de creatina, mai ales daca este si expirata, va produce efecte secundare dupa multi ani (dupa varsta de 45-50): burta, ingrasare, probleme de impotenta etc. Muschii se vor flescai (atrofiere), apar dureri de articulatie si semne de scadere a capacitatii mentale.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

De ce vorbesti prostii? S-au făcut studii pe o perioadă de 20 de ani de suplimentare ZILNICĂ atât pe sportivi sănătoși cât și pe sportivi cu mici probleme ale rinichilor. Efecte negative: ZERO. E cel mai studiat supliment existent la nivel mondial.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

OK, vorbim peste 20-30 ani, daca vor aparea si la tine acele semne... tongue

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Ce semne? Burta, îngrășare? Adica tu, bunicatu sunt consumatori de creatina? laughing burta apare cand bagi ca nesimțitu-n tine, când stai toata ziua. Impotență? rolling on the floor doamne fereste. De la 50 de ani se stie ca nu mai functioneaza jucăria, dar ce treaba are creatina cu asta? Nu mai continui, iti pun doar o intrebare: esti constient ca o ai deja, de fapt toți o avem în corp, nu? E o substanță naturală a organismului nostru.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Asta se poate intampla si la 35-40 ani sau chiar mai repede.
Muschii prea-umflati si hormonii "accelerati" de crestere se deformeaza functional dupa lasarea de exercitii fizice intense.
Apoi urmeaza toate cele enumerate inainte.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bula):

Ce inseamna mușchi prea umflați si hormoni? Vorbim de sportivi naturali, suplimente 100% naturale (creatina). Nu se deformează nimic, odată oprit efortul fizic organismul isi retrage o parte din masa musculara fiindca numai are nevoie de ea, fiindca o masa musculara mare nelucrata consuma un aport mare de energie (kcal), macro si micronutrienti, un consum pe care organismul (fiind o masinarie complexă și perfecta) îl stopeaza prin simplul fapt ca renunta la o parte din masa câștigată în anii in care te-ai antrenat. Un sportiv real nu se va îngrașă nici dupa ce renunță fiindca e educat în tot ceea ce înseamnă alimentație, iar restul "efectelor enumerate de dvs" sunt pure reacții naturale si obișnuite datorită îmbătrînirii organismului. Eu la 20 de ani am un nivel de testosteron cu mult peste un om de 45 de exemplu. Un nivel mai înalt al testosteronului înseamnă un organism mai tanar, un organism care se poate recupera mult mai usor, o masa musculara mai mare, o forță mai mare. Dacă pui efectele pur-naturale ale îmbătrînirii pe seama suplimentelor, e clara treaba happy. După capul tau toți concurenții Mr Olympia sunt impotenti (atenție, vorbim de oameni cu zeci de ani de medicatie chimică, sport, mâncare la greu), nu? rolling on the floor. Bunica-miu are piele lăsată la 72 de ani, aproape ca, curge carnea pe el, maine îl voi pune sa-mi recunoască ca a folosit creatina rolling on the floor). O seara frumoasa.

| Bula a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Nu confunda creatina cu cretinitatea!
Creatina isi produce organismul, asimilat din mancarea consumata. Suplimentarea creatinei are aparent "efecte marete", dar produse ne-natural corpului. Iar ce nu e natural are efect de bumerang: cand intrerupi (mai ales brisc) se prabuseste intreaga constructie umflata a musculaturii. Fiind muschii alungiti, in acest caz se completeaza cu... grasime. Si da, daca nu se depune grasime, atunci pielea va flascai...

Dar suplimentarea creatinei de-balanseaza si sistemul hormonal, acesta fiind si explicatia ca, multiunta cu probleme de impotenta, chiar daca arata "super".

| BuLaNNNeL a răspuns:

Are un termen de cativa ani. Găsești pe cutie data exactă.

| Teemey a răspuns:

Nu se pune in frigider din cauza ca poate face condens si se umezeste iar umezeala duce la mucegai, mai ales in spatii inchise. De asta creatina se tine afara la temperatura camerei. As zice ca se tine si ferita de lumina, dar multe cutii vin cu protectie impotriva razelor, asa ca nu este o problema daca nu ai loc sa o pui ferita de lumina.

Iar sa iti raspund la prima intrebare, da, expira, dar in general, poate sa mai tina un timp si dupa ce trece de termenul de garantie. Nu este indicat, dar se poate.