| Florincrap a întrebat:

Credeti ca este ...bine sa scriu o...carte?

Doresc raspunsuri serioase.

P.S:Lucrez deja la una si am 11 ani.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu.Succes.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu, cu ce sa o scrii, o carte trebuie sa aiba cam 300 de pagini, daca e roman, ca sa fie ceva mai... si bineinteles ca continutul e ff important, deci care sunt ideiile tale?

| mixxjim a răspuns:

Heeeeeei, ce conteaza ce spun unii sau altii? scrie-o si gata, daca asta ti-e visul, dorinta, si te simti in stare. nu iese bine cu asta nu-i nimic, capeti experienta, inveti sa-ti oragnizezi ideile, sa le expui, da-i drumul. vezi tu pe parcurs cum merge si daca ti se pare bine sau nu. tu decizi ce faci tu, de ce ai nevoie de arbitri?

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Normal,maine dau ce am scris sa vada domnul profesor de romana, sa-si faca o parere. Nu conteaza absolut nimic. E visul meu "de o viata" caci nu am visat o viata intreaga la acest prilej. Doar doresc cu ardoare sa schimb lumea literaturii, unde autorul e slavit prea mult, si nu cartea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine! Felicitari pentru initiativa! Sa-mi spui si mie cand se va publica! Succes mult! Funda?

| Florincrap explică (pentru anonim_4396):

Sper in perioada Craciun-25 ianuarie. Se numeste "Orasele Blestemate". Pseudonimul e Sigmund Schmidt. Ai sa-l vezi ca numele autorului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florincrap):

Ok, mersi!

| Florincrap explică (pentru anonim_4396):

A,multumesc sau Danke! Ca si un austriac (dupa pseudonim) imi permit sa spun si nitica germana.

| RUDOFL4X4 a răspuns (pentru Florincrap):

Ma puta mica ti-am spus parerea mea

| strengaritzza a răspuns:

Ca sa scrii o carte iti trebuie sa scrii si corect, insa la 11 ani... Nu prea cred. Eventual sa scrii tu povestea si cei care ti-o scot sa o corecteze in totalitate.

| EstiApreciatDacaEstiDiferit a răspuns:

Nu strica, te ajuta mult la literatura, deci poti incerca. Dar nu toate cartile reusesc, si nu cred ca vrei sa ajungi dezamagit de faptul ca doar cateva persoane o citesc

| Florincrap explică (pentru EstiApreciatDacaEstiDiferit):

Plus ca am trecut intr-a 5-a (clasa), si am un prof....ingaduitor si chiar doreste sa imi vada "grozaviile", cum le spun parintii mei. Ei cred ca mai trebuie sa astept vreo 10-15 ani, cand rezerva de imaginatie a mea a pe zero.

| RUDOFL4X4 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mai cresti

| Florincrap explică (pentru RUDOFL4X4):

Doar am cerut o parere, sunt LIBER sa fac ce vreau si cum vreau, doar traim intr-o democratie!

| daniela281 a răspuns:

Da e foarte bine.in primul rind te dezvolti si mental si fizic.Nu e nimic rau sa scriu o carte.Virsta nu conteaza.Conteaza sa ai imaginatie buna si sa dai tot ce ai mai bun din tine.Si eu am scris o carte la virsta de 12 ani si acum vreau sa o incep pe a doua. Oricum, nu vreau sa ma laud, iti doresc mult succes!

| FanGimnasticaArtistica a răspuns:

Depinde ce carte scrii...Ce subiect abordezi si cu cata seriozitate o sa o tratetezi in continuare. Daca vrei sa te apuci de scris o carte trebuie sa fi serios sa duci treaba la bun sfarsit... daca nu iti pierzi vreamea cam degeaba
Ai 11 ar fi frumos sa faci un sport happy
Poate cand o sa fi mai mare o sa mai multa experinta sa scrii o carte.

| Florincrap explică (pentru FanGimnasticaArtistica):

O fictiune, o mixtura intre groaza si teama, e speciala cartea asta. De sport nici nu se pune problema. Am ca dirig un prof de sport si cu asta imi ajunge!

| FanGimnasticaArtistica a răspuns (pentru Florincrap):

Horror...La ce te referi prin speciala?
Dupa cum te exprimi vad ca ai o inclinatie evidenta catre literatura ...Mult succes! E foarte bine ca faci sport!

| Piitica a răspuns:

Este ceva care te poate ajuta pe viitor, daca asta iti place eu cred ca merita sa incerci, succes!

| Knock a răspuns:

Da, frate. Si eu la varsta ta ma gandeam la tot felul de personaje si locuri si scriam. Chiar si acum, desi nu prea am timp mai nascocesc bucati cu care poate pot face cate ceva. Dar am o mica problema pe care sper sa nu o intalnesti: lenea. Abandonez totul dupa cateva capitole. Ai rabdare si nu scrie prea mult. Scrie vreo 5-10 pagini pe zi, dar adauga detalii si fa sa sune totul cat mai melodios. Poate candva, o sa am si eu in biblioteca cartea ta. Pana atunci: Mult succes!

| ana9 a răspuns:

Eu am 9 ani si am scris o carte intreaga deci, da eu cred ca ar trebui sa scrii o carte big grin