| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca suntem singuri in Univers? Sau exista si alte persoane inteligente in alte galaxii?

Răspuns Câştigător
| DiMoDi a răspuns:

Eileen. condiţii similare celor de pe Terra sunt pe multe alte planete din univers. Nu susţin că acolo s-au dezvoltat aceleaşi forme de viaţă ca la noi, dar dacă avem în vedere aşazisele enigme din istoria Pământului, cam la fiinte inteligente se referă. Ce altă explictie găsiţi pentru Harta amiralului turc Piri Reis, care în 1512 desena perfect coastele Americii, Groenlandei si Antarcticii, ba incă respectând deformările date pe planiglob de curbura Pământului? Cum explicati desenele din deşertul peruan de la Nazca? dar transportul Moai-lor, statuile megalitice din Insula Paştelui care au greutăţi şi de 80 tone? happy
De cine, au fost facute, acum mii de ani, cand pământenii săracii erau la epoca toporului de piatra şi a arcurilor cu sageti. Astrofizicienii, susţin că în galaxia noastră (Calea Lactee) sunt peste 20% stele asemănătoare Soarelui şi e cât se poate de probabil ca în jurul acestora să existe şi planete propice dezvoltării vietii happy
*cinu, mă îndoiesc că niste civilizatii atât de evoluate încât să stăpânească tehnica zborurilor cosmice la mari distante, nu s-a depăşit deja stadiul "războinic"happy

32 răspunsuri:
| alisa96 a răspuns:

Eu una cred ca exsista nu are cum asa cum au spus multi de aici sa fim doar noi in galaxia asta si sa raspund la ironia unui anonim care a comentat si el aceasta intrebare de unde stim ca si ei la randul lor nu ne cauta pe noi probabil si ei ne cauta si nu ne gasasc la fel si noi...toti cerceteaza ce ani de zile planeta marte, dar in galaxie nu exsista doar planeta marte sunt mult mai multe locuri unde pot fi cautate vieti.Am vazut si reportaje cum ca nu are unde cauta pentru ca nu exsista oxigen eu cred ca nu au cautat bine pe planeta marte nu stiu sigur daca se afla ceva acum mai nou au descoperit apa interesant sper sa si gaseasca ceva dar o civilizatie ca noi o planeta normala poate, oameni sau "extraterestri" ca asa le spunem noi poate si noi pentru ei suntem tot "extraterestri" "extraterestru" nu inseamna numai omulet mic verde cu ochi mari si negri nu, nu se refera la asta oameni adica majoritatea oamenilor care vorbesc despre acesti "extraterestri"posibili in univers in concluzie cred ca oameni de stiinta ar trebui sa cauta mai bine pentru ca galaxia e IMENS de mare e un IMENS infinit nu stiu daca le ajung 30 de ani sa caute tot univerul si toata galaxia infine dupa mine exsista viata si nu 2 3 4 "extraterestri" asa cum ii numim noi dupa mine exsista o intreaga civilizatie acolo undeva care incearca si ei la randul lor sa dea de noi sa ne contacteze cumva numai ca "lumea nu e asa de mica" si universul e FOARTE MARE

| Satena_D-soara_1991 a răspuns:

Hei. Nu putem sti niciodata sigur pentru ca doar suntem niste oameni simpli, multi oameni stiintifici spun ca exista mai multe "galaxii" de cat aceasta. dar niciodata nu putem sti, poate exista. se spune ca sunt 9 galaxii alti spun ca nici nu mai sunt galaxii. dar eu cred ca universul e enorm si ca exista si alte fiinte, care poate nu sunt "oameni" sunt altceva. Intelegi? Eu totusi cred ca exista si as vrea sa descopar. happy. stii ca exista doua planete una mica, una mai micaaaaaaaaaaaaaa. Una" Pluton " si cea foarte micaa" pluto". cine stiehappy.