| oAndyy a întrebat:

Cum pot invata pasareasca?

Răspuns Câştigător
| jedfan a răspuns:

Nu e greu eu am scris in jurnalul meu in pasareasca sunt doar cateva reguli dupa "a" pui pa adica dupa fiecare vocala i e o a u etc pui un p si apoi litera cutare. exemplu pentru. andy a"pa"ndy"py", urs u"pu"rs.Cred ca ai inteles Papa-papa asta e in pasareasca in romana este pa-patongue

13 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Bună! Simplu, exersând. Dar nu prea e de folos, nu merită efortul.Regula e simplă, trebuie să adaugi câte un *p*. Exemplu: Epeupu ştiupiupu săpă voporbepescâpî păpăsăpărepeştepe. (Eu ştiu să vorbesc păsăreşte). Oricum e o tâmpenie...

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Eu stiam ca trebuie sa adaugi un p si vocala din cuvant. Exemplu : pasare-papasaparepe.

| xAlexis a răspuns:

Te invat eu te cista o funda.laughing
Sa iti dau regulile de pronuntie:
ch-chi
ce-c
ghe-be
me-mi
che-ci

Astea sunt de bazalaughing
Cuvintele de baza:

ciupciut-a zbura
cipi-a manca
ci-aceasta
ce-acesta
si-acestia
se-acestea
cips-a bea
ce ci?-Ce faci?
cip rip-Bine tu?
cipa ciapa ci -Eu am multi prieteni!
cing ciang cing-ma numesc

Gata k incep sa ma plictisesclaughing
Astept plata in minin 2 zile va multumesc de intelegere!laughing

| jedfan a răspuns:

Se pune "p" in loc de "c" si bunicamea stie asta...deci e o "prostie" veche rau de tot si el nici nu stie cum e corect.Cu "c" poate vrei sa vorbesti in cacareascatongue

| Meow15 a răspuns:

Sa stai sa asculti pasarile toata ziua. Sau sa cauti pe net :? In zilele noastre poti gasi cam orice pe google. rolling on the floor

| clcmd a răspuns:

Vorbesti cu pasarile. fac si meditatie. o rama pentru 20 de minute de pregatire la pasareasca

| ByankaPityka a răspuns:

Este foarte simplu! de exemplu: ce faci? in pasareasca este cepe fapacipi? Inlocuiesti orice consoana cu p si urmeaza vocala respectiva! Dar daca nu ai vocala e putin mai greu, exemplu, merg, in pasareasca este meperpgp, adaugi doar p! Sper ca te-am ajutat!

| ladiesman21718 a răspuns:

Saza-mizi suzugi puzulaza, mazataza eze cuzurvaza.

| oFataNebuna a răspuns:

Te invat eu: cip ci rip inseamna ce mai faci. Si cipcirip (legat) inseamna bine tu? E o prostie pasareasca. Pur si simplu pui ci intre cuvinte si cica pasareasca. Uite un exemplu. Ceci Maici Facici? Mna straight face

| cobra500 a răspuns:

Cra cra! sau cip cirip:laughing)glumeam! de fapt pasareasca asta e o prostie dar unii oameni care vor sa comnice singuri vorbesc pasareasca.

| Toghina_Nicoleta_1984 a răspuns:

1.invata vocalele
A
E
I
O
U
2. pune un "p" dupa vocale adica:
Pa
Pe
Pi
Po
Pu

| Tavi_Marius_1990 a răspuns:

Cum se scrie ANDREEA in pasareste