| BuffaloSoldier a întrebat:

Cum pot scapa de timiditate? Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

În primul rând ai nevoie să te accepți așa cum ești, fiecare om e diferit și la fel ca toți ai anumite calități și talente. Concentează-te pe lucrurile la care te pricepi și caută să fii și mai bun, de asemenea caută să faci lucruri noi. În tot procesul ăsta ajută să ai niște prieteni în adevăratul sens al cuvântului, oameni care să creadă în aceleași lucruri ca tine, să aveți o viziune comună asupra vieții. Din ce am observat nu poți să găsești oameni care să fie exact cum ești tu și poate nici nu trebuie. Dar caută acei oameni care să aibă câte un hobby în comun cu tine, ceva care vă însuflețește pe amândoi. Și încearcă să vă găsiți să faceți lucrul ăla cât de des. Aleargă spre oamenii ăștia, chiar dacă îți e greu, dacă îi vezi că sunt bine intenționați. Și fugi de oamenii care te fac să te simt prost umilindu-te direct sau indirect (cu vorbe tâmpite gen da ce tăcut ești, "da mai taci că numai tu ai vorbit până acum", etc).
Doar când începi să fii autentic, să practici lucrurile în care crezi chiar dacă mergi pe drumuri neumblate de cei din jurul tău, când le spui adevărul tău chiar dacă vocea îți tremură, poți cu adevărat să oferi celor din jur iubirea de care au nevoie.
Decât o companie neproductivă mai bine ești singur și țipi sau plângi la pereți promițându-ți că vei citi orice prinzi despre lucrurile care te frământă până ajungi să îți consolidezi niște păreri solide pe care le poți apăra prin date concrete. Și că vei pune în practică lucrurile astea, pentru că altfel e în zadar. Lucrează la tine astfel încât nimeni să nu poată face altceva decât să constate că ești un om remarcabil care chiar dacă nu are acum toate răspunsurile le va avea, pentru că a ales să nu fie o victimă ci un luptător. Arde-ți podurile și ia decizia de a lucra la tine zi de zi, cu o fervoare pe care nu o dăruiești nici unui alt obiectiv. Femeile ar trebui să fie abia pe planurile trei - patru - cinci ca să ai succes cu ele. Tu acum trebuie să înveți și cât de curând să muncești, să îți câștigi măcar banii de cheltuială dacă nu de chirie și tot ce mai trebuie ca să locuiești singur. Fă în așa fel încât să depinzi cât mai puțin de cei din jur pentru a putea fi loial adevărului tău, pentru că să te iubești pe tine va însemna de multe ori să nu iubești pe ceilalți. Adică să nu ii iubești așa cum cred ei că au nevoie, pentru că iubirea ta izvorâtă din adevăr și lumină își va face simțită prezența doar când în compasiunea ta față de ceilalți te incluzi și pe tine. Sunt sigur că poți și în sinea ta, măcar într-un colț ai și tu această certitudine, concentrează-te pe ea, fă-o centrul, soarele universului tău.
Cu fetele nu ar trebui să fie chiar atât de greu, deși se poate întâmpla să găsești niște fete care sunt mult peste nivelul tău. Dar asta pățesc și bărbați de 30 - 40 de ani, deci nu e o tragedie. Dacă o astfel de fată îți dorești, care să aibă principii clare de viață, bun simț și poftă de viață, fă ce ți-am spus și peste câtva timp vei putea avea o astfel de relație. Pentru o întâlnire sau o relație pasageră, poate doar pentru o noapte, e suficient să fii sincer și direct cu intențiile tale. O inviți undeva unde îți face plăcere să mergi tu de obicei, fie că e un restaurant anume sau un colț de natură, ceva mai neutru. Și acolo vă cunoașteți pur și simplu, important e să asculți cu adevărat ceea ce are de spus ca să vezi dacă v-ați potrivi și dacă ai ceva de spus sau povestit care e relevant față de experiența ei de viață. Și apoi îi propui după câteva zile o nouă întâlnire, iar dacă ea crede că vă potriviți va accepta, dacă nu nu. Tu nu ar trebui să îi spui în ecuația asta că o iubești pentru că nu își are rostul, e prea devreme și se sperie. Încearcă să îi spui în schimb ce anume îți place la ea, ce face ea diferit cum nu face nimeni alta, fii specific. Nu lua un nu ca un refuz neaparat, poți reveni și îi spui deschis că înțelegi dacă nu vede să vă potriviți pentru o relație dar că tu crezi că n-ar trebui să ratați șansa unor momente frumoase trăite împreună în care să vă oferiți afecțiune. Poate nu vrea relația dar te acceptă ca partener pentru o noapte sau chiar mai multe.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Incearca sa mergi mai des pe munte, cu cortul, impreuna cu cativa prieteni. Incearca sa practici un sport de echipa. Acestea sigur te vor ajuta intr-un mod placut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei tinerii sunt timizi, cred ca esti tanar.Vei scapa de timiditate, stai linistit, trebuie doar sa ai rabdare sa mai cresti un pic.Nu vei ramane toata viata timid.Fiecare varsta cu caracteristicile ei.

| trippiered a răspuns:

Nu scapi de timiditate de la sine. Fa prostii de care sa-ti fie rusine. Tipa tare intr-un loc aglomerat, da-te la o fata si fa-te de ras sau baga niste flotari pe trecere. Idee e sa te obisnuiesti cu starea de rusine sau cum se zice in engleza awkwardness. O sa incepi sa n-o mai simti si atunci n-o sa mai fi timid.