| MaraMărr a întrebat:

Ce as putea sa fac pentru a scapa de timiditate? va rog ajutati`ma funda

Răspuns Câştigător
| Neimportant a răspuns:

Dă jos masca timidităţii!

Ceea ce poţi face este:
Încearcă să vorbeşti în fiecare zi cu o persoană care nu ai mai vorbit până atunci (fie că este vecinul sau vânzătoarea de la alimentară)

Zâmbeşte şi menţine contactul vizual

Stai drept şi vorbeşte clar

Râzi când ceilalţi spun ceva amuzant

Implică-te în activităţi sociale pe care înainte le evitai

Fă muncă de voluntariat

Înscrie-te în diferite cluburi sau ateliere de creaţie

Acceptă invitaţii şi invită la rândul tău

Vorbeşte cu o persoană pe care o simpatizezi

Vorbeşte cu o persoană pe care o admiri.

Încearcă să fii mereu pozitivă.

3 răspunsuri:
| Flöricicä a răspuns:

Stiu cum ecryingstraight faceCand sunt cu prietenii cu gasca, ador momentele alea si cateodata chiar vreau sa vorbesc, dar mi.e foarte teama ca acesti prieteni se amuza pe seama orcui si mi.e ca zic ceva gresit si e gata. Timida pot zice in general ca nu sunt.Am curaj si fac unele lucruri care altii nu ar avea tupeu sa le faca dar am momente cand raman pur si simplu muta sau nu pot face nimic.straight faceTotusi, incearca sa vorbesti cu cineva care te intelege care.ti poate da sfaturile potrivite si impluica.te mai mult in diferite activitatiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gândeşti că eşti om,implicit ai defecte şi calităţi şi poţi să greşeşti. Toţi suntem oameni,toţi greşim. De asta nu trebuie să te bagi într-o carapace de teamă să nu greşeşti. Ai încredere în tine,în forţele tale, în ce poţi face. Cunoaşte-te şi nu te lua prea în serios. Lasă lucrurile să vină de la sine şi nu sta să te gândeşti dacă ai făcut bine sau nu. Fă ce simţi fără ezitări şi aşa te vei simţi mai mult "tu".Ia-ţi lângă tine persoane care să te iubească şi care să te merite, iar încet încet în preajma lor te vei simţi natural şi vei scăpa de timiditate. Fii încrezătoare! Baftă!

| FallenAngel_9312 a răspuns:

Cand esti timid inseamna ca nu ai destula incredere in tine, nu? Deci, ar trebui sa faci ceva sa te ajute sa fi mai curajoasa, adica sa iti stimuleze incredere in tine...