| change12 a întrebat:

Cum se calculeaza ecuatiile chimice? funda la cel mai explicit

Răspuns Câştigător
| poppies a răspuns:

Pai prima data vezi ce reactie e, de combinare de schimb.etc.dup-aia faci schimbul si calculezi coeficientii adica sa egalezi ecuatiahappy
Sincer nici eu nu prea stiam astea, dar m-am uitat in carte.am facut dupa exemple.cu pixul in mana. m-am mai uitat si in caiet, si am inteles ceva.vezi si tu.
Succes!

2 răspunsuri:
| Melinik a răspuns:

Cum a spus si bibu mai intai trebuie sa vezi ce reactie e, trebuie sa stii si valentele elementelor daca nu uitete in sistemul periodic al elementelor... apoi egalezi ecuatia si km atat.Bafta!

| anonima_5010 a răspuns:

Ecuatiile chimice se realizeaza in functie de valentele elementelor chimice