| NARCYS190 a întrebat:

Cum se rezolva ecuatiile reactiilor chimice?

1 răspuns:
| Flaviucu a răspuns:

1. Notarea datelor problemei.

2. Calcularea maselor şi molilor substanţelor care se iau în calcul.

3. Scrierea corectă a ecuaţiei reacţiei chimice.

4. Marcarea prin subliniere şi supraliniere a substanţelor care se iau în calcul.

5. Sub substanţa dată se notează masa sau numărul de moli corespunzător acesteia.

6. Substanţele care trebuie calculate se notează cu x, y, z, … etc.

7. Deasupra substanţelor subliniate se notează masele molare înmulţite cu coeficienţii respectivi.

8. Din proporţiile astfel obţinute, se calculează necunoscutele