| CautNume a întrebat:

Daca am aceleasi medii cu inca cineva din clasa, cele mai mari medii, dar eu sunt scutita de sport eu mai iau premiul 1?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate nu, fiindca in afara de posibilitatea ca ai numai medii de 10, media ta generala va iesi mai mica (presupunand ca celalalt are 10 la sport). gandeste-te: daca ai o medie de 9 si una de 10, media este 9, 5. daca ai doua medii de 10 si una de 9, atunci emdia este 9, 77. Si tot asa. Practic celalalt va avea o medie in plus si daca media este 10, ii ridica media generala. Daca tu ai numai medii de 10, nu conteaza, daca ai chiar si o medie de 9, atunci media ta generala va iesi mai mica cu cateva sutimi, deci vei lua premiul 2

10 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Da o să mai iei pentru că se face media aritmetică. Să zicem în a 8-a, sunt 18 materii ( cu tot cu purtare ) şi tu ai la toate 10. Va veni 180 : 18 = 10 ( media generală ).
Acum să zicem că tu nu faci sport, vor veni 17 materii la care ai 10. 170 : 17 = 10.

| Musique a răspuns:

Dacă ai aceeași medie cu X, chiar dacă X face sau nu sport, iei premiul.
Adică, la el se împarte la un număr cu 1 mai mare pentru că are o materie în plus.Presupunem că-i iese 10, și ție tot 10, chiar dacă faci sau nu sport... e tot 10.
Baftă!

| alex19051988 a răspuns:

Depinde de diriginta ta deoarece eu momentan nu am intalnit aceasta situatie in clasa mea cand am fost la liceu. Poate sa va dea la amandoi premiul intai sau se ia departajarea ori dupa teze ori dupa numarul de absente

| BTWIN a răspuns:

Da,se acorda premiul 1 la ambii.

| BlackWaltz a răspuns:

Sincer, nu stiu pentru ca nu am intalnit situatii de genul. Dar invata pentru tine, nu pentru un amarat de premiu care consta intr-o diploma frumos colorata. Conteaza cu ce ramai dupa, nu trebuie neaparat sa iei premiul intai.

| CautNume explică (pentru BlackWaltz):

Nu invat pentru premiu, oricum nu-mi pasa de el, dar intrebam pentru ca nu mi se pare corect si nu stiam exact cum e.

| BlackWaltz a răspuns (pentru CautNume):

Inteleg happy

| mateicoca a răspuns:

Sigur ca il mai ei! Pune-te in locul dirigintei, crezi ca nu o sa iti dea premiul 1?! Stie care e situatia ta si sigur o sa iti dea premiul unu

| Vasilescu_Cami_1999 a răspuns:

Bună. Eu zic că mai bine ste să faci sport, că aşa...nu prea ştiu nu cred depinde de şcoală.

| AdaLeo a răspuns:

Buna! Si eu am exact aceeasi situatie. Ar trebui sa am exact aceeasimedie cu o fata dintr-o clasa paralela, dar, pentru ca sunt scutita, am avut cu -0.02 mai putin. Totusi, d-na diriginta mi-a trecut ca medie anuala exact ca a ei sau cu -0.01 mai putin, nu mai stiu sigur. Ce stiu e ca mi-amarit-o putin, avand in vedere situatia