| мιcυтѕαααα a întrebat:

Dati-mi va rog urmatoarele numere cu cifre romane: 50, 60, 70, 80. Dau funda! Nu e tema. Vreau doar sa le invat. Sunt cat se poate de sincera! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe ro.wikipedia.org. Numai bine!

8 răspunsuri:
| ZuzaTA a răspuns:

Da sigur, nu este tema doar exercitii pentru acasalaughing Cine va crede happy

| śŇŇŇiKeŘś a răspuns:

Cum sa nu...
Dar numerele se scriu asa: 50=L; 60=LX; 70=LXX; 80=LXXX.
Uite regulile:
1)O cifra cu o valoare mai mica scrisa la dreapta uneia cu o valoare mai mare indica o suma.
2)Cifrele I; X; C; M pot fi scrise consecutiv de cel mult de 3 ori.
3)Nu se pot repeta consecutiv cifrele V; L; D.
4)O cifra cu o valoare mai mica scrisa la stanga uneia cu o valoare mai mare indica o scadere.
5)Nu se poate scadea mai mult de o cifra.
6)Cifrele V; L; D nu se pot scadea.
7)Orice cifra sau grup de cifre subliniata superior cu o linie se considera multiplicata de 1000 de ori.
Sper ca te-am ajutat.

| мιcυтѕαααα explică:

ZuzaTa, ar fi bine sa nu raspunzi daca nu stii. Multumesc!

| мιcυтѕαααα explică:

YourFriend, n-am inteles nimic din ce mi-ai zis si nu pot scrie mesaje ca-s inca membru junior.

| YourFriend a răspuns:

Iti dau niste reguli si te las pe tine sa faci exercitiile talewinking
I = 1
II = 2
III = 3
IV = 4
V = 5
VI = 6
IX = 9
X = 10
XI = 11
XIV = 14
XV = 15
XVI = 16
XX = 20
L = 50
C = 100
D = 500
M = 1000

Bun... si acum te gandesti asa... "Pai da, ce-s cu astea? eu voiam numa atat sa stiu". Pai daca stii astea o sa stii si altele mai bine. Deci, 50 am scris ca e L.
60 = 50 + 10, adica L + X, si asta se scrie LX. Daca daca voiai sa scrii 40 scriai XL, adica 50 (L) - 10 (X).
70 = LXX
90 = 100-10 = C-X = XC
80-ul nu ti-l zic pentru ca dupa tot ce am explicat ar trebui sa intelegi.
Daca ai vreo nelamurire astept mesajwinking

| DutzyX a răspuns:

Din moment ce 20 se scrie XX, 50-XXXXX, 60-XXXXXX si tot asa.

| MCMLXXIII a răspuns:

Convertor online din numere arabe in numere romane: http://www.numere-romane.ro
Tot acolo si regulile de scriere cu numerale romane. Numai bine. :-)