| A_1874 a întrebat:

Dau FUNDA! Deci, mi-am luat un catelus Terrier Yorkshire si as vrea sa stiu daca este o rasa mai "dificila" (cum am mai auzit)...este ceva mai pretentios? Daca da, in ce privinte?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| veronica_9736 a răspuns:

Eu am unul si e foarte greu de intretinut, de abia fac fata, are nevoie tot timpul sa fie in centrul atentiei, sa te joci cu el, sa il scoti afara, tocmai din cauza ca este foarte vioi si jucaus, dar de obicei dupa varsta de un an se mai cuminteste. Trebuie sa-l perii zilnic, altfel patesti ca mine, am fost nevoita sa-i tai blana pentru ca era incalcita de la radacina si o durea cand o pieptanam, n-avem sort de izbanda; pe timp de vara, cu catelusa mea e chin si jale pentru ca doarme putin dupa ce oboseste de atata joaca si alergari, si toata noaptea, din cauza caldurii, nu mai pune geana pe geana, iar din cauza asta nu pot dormi nici eu pentru ca latra, imi aduce jucariile in pat, este foarte agitata.E o rasa dificil de intretinut, de-asta ii sfatuiesc eu pe toti cei care pun astfel de intrebari sa se gandeasca de sute de ori inainte sa faca o decizie atat de importanta, pentru ca va schimba viata, programul pe care il aveti, radical si trebuie sa fiti pregatiti pentru asta! Nu e o jucarie de care sa plictisesti si-apoi sa o arunci dupa ce se uzeaza, e o responsabilitate enorma! Think twice! Intr-adevar, e o mare bucurie sa ai o astfel de bijuterie in casa, care sa-ti demonstreze ca te iubeste, sa-ti impartaseasca afectiune, dar e si foarte greu de intretinut!
Daca vrei mai multe informatii de la o persoana care are un yorkshire, si nu da informatii copy-paste de pe net ( winking ), lasa-mi un mesaj si te ajut cu placere!
Mult succes!
P.S.: Nu exista "yorkshire terrier toy", este doar o denumire atribuita cateilor mai mici. Exista doar Yorkshire Terrier si atat!
Daca imi dai mesaj, iti explic mai multe, si eu am invatat de la altii happy.
Pa-pa!