| yyonika a întrebat:

De
ce cand ploua tuna si fulgera?

Răspuns Câştigător
| BlackDarkAngel a răspuns:

Pentru ca doi nori supra-incarcati cu energie se izbesc unul de altul, mai intai vine lumina si apoi zgomotul, adica tunetul. Lumina e un fel de atentionare ca se vor izbi, ce vine inaintea tunetului!

5 răspunsuri:
| IonutAxi a răspuns:

Nu stiu
Tu stii?
Asteapta raspunsuri
laughing

| BellaKiოNana a răspuns:

Vara ploua tuna si fulgera fiindca sunt conditiile atmosferice propice producerii unor astfel de fenomene deoarece aerul umed si cald este din belsug. Pentru a se produce un fulger trebuie ca in primul rand sa apara formatiunea de nori numita cumulonimbus calvus ce apar doar in dupa-amiezile de vara cand este foarte cald si in interiorul lor se schimba polaritatile capetelor ca la baterie de aceea se produc descarcarile electrice.

| Bitza91 a răspuns:

Din cate stiu tunetele si fulgerele apar in momentul in care 2 sau mai multi nori cu acelasi tip de poli( de exempul 2 poli cu polaritate pozitiva + cu +) se "ciocnesc"

| Ion976 a răspuns (pentru Bitza91):

Pentru o secunda chiar am crezut ca am o musca pe ecran...

| Petraru_Ecaterina_1990 a răspuns:

PAI...asa trebuie sa fie. Asa a lasat Dumnezeu. Dar nu mereu cand ploua tb. sa si tune sau sa fulgere. Mai des intr-o furtuna se intampla asta. Am acelasi raspuns cu VaNdU. Sper ca te-am lamurit.