| Poseidon69 a întrebat:

Saltare

Tot imi spunda mama de mult cand eram copil si acum imi mai spune ca atunci cand ploua,fulgera,tună sa nu fug ca cică ma fulgeră pe mine e adevarat? Sau fulgerul, fulgera cum vrea el.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. In miscare se produce un curent in organism care atrage fulgerul. Nu ai voie sa te ascunzi sub copaci si nici in apropierea unor metale, fire electrice, etc. Cel mai bine in cladiri sau in camp deschis, culcat la pamant.

| doctorandus a răspuns (pentru Salontanul):

Curentul dintr-un om e prea slab sa atraga fulgerul, iar omul fata de pomi, blocuri, etc., e si el prea mic sa atraga fulgerul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru indivizii decervelati care ma contrazic: nu se fuge cand trazneste si nu stai in picioare ci "cat mai jos". De ce? Pentru ca fulgerul este atras de cantitatea de metale din organism. Cu cat esti mai departe de locul producerii fulgerului, cu atat ai sanse mai mari sa scapi.
Iata sfatul unui salvator montan: http://adevarul.ro/......index.html

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In general cand fulgeră nu este bine sa fi afara, stai in casă ca fulgerul omoară oameni. Ce varsta ai? Esti fată sau băiat?

| drutzix a răspuns:

Cele mai bune sfaturi le ofera Salontanul rolling on the floor)
In primul rand nu stai culcat la pamant daca te prinde fulgerul in camp deschis ci stai pe vine.
Cel mai bine e intr-o cladire
In lipsa unui adapost stai in apropierea copacilor (nu in copaci), la o distanta medie de ei.
Trebuie sa nu fi cel mai inalt obiect din zona. Cauti ceva care sa atraga fulgerul.
Si cum ai spus tu, atat de "elocvent" fulgerul fulgera cum vrea el laughing. Fuga nu mareste riscul de a fi fulgerat.

| drutzix a răspuns:

"fulgerul este atras de cantitatea de metale din organism" - rolling on the floor Felicitari, e cea mai mare prostie pe care am auzit-o luna asta. Auzi la el rolling on the floor).
Ma doare pe mine undeva ca e ala in salvamont, nu e fizician si se vede dupa explicatia pe care a dat-o cu miscarea.
NU conteaza daca te misti, daca vezi ca esti in pericol te duci dracu si cauti adapost daca nu e nimic in zona stai PE VINE nu culcat la pamant pentru ca daca stai culcat si fulgera langa tine este posibil sa mori.
Si inca ceva fulgerul loveste cel mai inalt punct (pentru ca urmeaza calea cu cea mai mica rezistenta) deci ideea e sa stai langa un copac (la o distanta de 20-30 de metri).

Ca sa stiti si voi copii, fulgerul nu este atras de 'cantitatea de metale din organism rolling on the floor' asa cum a sugerat geniul de mai sus ci datorita faptului ca suntem 50-60% apa si apa conduce electricitatea mai bine decat aerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa nu fii in camp deschis. E bine sa nu stai ca pupaza in geam cand sunt descarcari electrice. Prin oras mai ales la blocuri au paratrasnet. Loveste acolo si curentul coboara in pamant. Iar tunetul care urmeaza in astfel de situatii este unul infiorator. Eu acum 2 ani am crezut ca mor de inima. Afara turna cu galeata, era noapte, coborasem din taxi si cand dau sa intru in scara a fulgerat chiar deasupra mea. Apoi un tunet infiorator de s-a cutremurat si pamantul. Am ajuns tremurand in casa. Si prin vara anului acesta am patit la fel. In general cand ploua torential stai ascuns ca esti mai in siguranta.

| David_Vaduva_1998 a răspuns:

Nu cred ca daca fugi ti se intampla ceva Dar e bine sa inchizi telefonul si sa nu te apropi de metale dar in rest e ok happy