| XxBoGdYxX a întrebat:

De ce imi mor pestii cand apa e tulbure?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Cred ca nu are apa destul oxigen.Mai am eu o intrebare... tu fierbi apa inainte sa le-o pui in acvariu? eu stiu ca daca o fierbi se evapora chimicalele din ea si atunci e buna...
Eu iti recomand sa le-o schimbi mai des si sa le pui un ''aparat''din ala care aereaza apa(nu stiu denumirea exacta). Cel mai bine intrebi la un veterinar sau la un magazin cu acvarii, pesti...etc.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deoarece apa este tulbure din cauza fecundatiei pestilor! Le otraveste!
Trebuie filtrata / schimbata / oxigenata apa mai des si mai bine!

cristian
| cristian a răspuns:

Ce fel de apa folosesti?
Poate ph- ul apei nu corespunde.

| Alexandrinaa a răspuns:

Tu ai putea trai daca in aer ar fi numai praf si mizerie? MEDIUL AMBIANT TREBUIE SA FIE PRIELNIC ORICAREI VIETUITOARE, IN FUNCTIE DE MODUL EI DE VIATA (acvatic sau nu) happy

| CenturyChild a răspuns:

Pai daca nu ai filtru la acvariu apa e tulbure dar posibil ca nu asta sa fie cauza mortii pestilor. Apa din acvariul tau are niste parametri: ph, no2 no3 etc. Acesti parametri trebuie sa fie prielnici pentru pesti. Fiecare peste face excremente care contin amoniac si sunt otravitoare pentru el insasi. In timp se formeaza niste bacterii denitrificatoare care transforma amoniacul in nitriti si nitrati ( care nu mai sunt otravitori pentru peste). Din aceasta cauza se lasa acvariile o saptamana fara pesti si apoi se pun 2 pesti care incep sa cicleze acvariul. Dupa doua saptamani se pun si restul de pesti. Aceasta procedura se numeste ciclul azotului. De obicei in primele zile dupa umplerea acvariului apa e tulbure. Cu ajutorul unui filtru se rezolva problema in cateva zile. El este de asemenea foarte important deoarece in el se formeaza bacteriile. In concluzie daca nu se cicleaza acvariul nu sunt bacterii, daca nu sunt bacterii este amoniac, daca este amoniac este otrava, daca este otrava pestii mor sad. Iti recomand sa iti cumperi niste teste de apa. Valorile normale pe care ar trebui sa le aiba apa din acvariul tau sunt:
NH3=0;
NO2=0 – 0, 1 mg/l;
NO3=0 – 20 mg/l;
O2=3-6 mg/l.
In cazul bazinelor plantate se va tine cont, suplimentar si de alti parametri:
NO3=10 – 30 mg/l;
Fe=0, 03 – 0, 2 mg/l;
CO2=20 – 30 mg/l – daca nu exista un Ph controller;
PO4=0, 02 – 0, 5 mg/l
Cu< 0, 03 mg/l - ATENTIE – in cantitati mai mari devine o otrava puternica;
Ph=6.5-7.5
Kh=2-10
Gh=2-14
Kh- Reprezinta duritatea carbonatilor si se mai numeste duritatea temporara. Se poate creste prin adaugarea a ½ lingurita de bicarbonat de sodiu(NaHCO3) la 100 de litri de apa. In acest caz Kh va creste cu 1°, iar Gh nu se va modifica. Exista si in comert produse dedicate care sa va ajute la acest lucru dar sunt mult mai scumpe. Scaderea Kh se face simplu, prin aditie de CO2.
Gh – Se mai numeste si duritatea generala si se refera la concentratia de ioni de calciu si magneziu dizolvati. Gh se creste relativ usor prin adaugarea de roci si pietris calcaros, prin adaugare de carbonat de calciu(CaCO3) – ½ lingurita la 100l va creste Gh cu 1°. Atentie CaCO3 va creste atat Gh cat si Kh. Daca cresterea Gh este usoara nu acelasi lucru se poate spune despre scaderea acestuia. Acest lucru se poate face cu ajutorul unei instalatii de osmoza inversa. Gh se mai poate scadea si prin adaugarea de apa distilata dar acest lucru este mai costisitor pe termen lung.
Cand ne referim la apa ca fiind dura sau moale ne referim la valoarea Gh. In functie de aceasta avem:
0-4 dH – apa foarte moale; 4-8 dH – apa moale;
8- 18dH – apa cu duritate medie;
12-18 – apa cu duritate mare;
18-30dH – apa dura;
peste 30dH – apa foarte dura, se mai numeste si roca lichida.
Pentru a usura discutia am folosit ca unitate de masura gradele germane, de altfel cele mai folosite in acvaristica.

| KaTaLyN a răspuns:

Au mai putin oxigen si d`asta... k si ei au nevoie de oxigen ca nu traiesc doar cu apa

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. eu am avut 9 pesti. si le schimb apa la 3 zile. si nu stiu de ce apa devine tulbure. Si imi mor pesti. eu fierb apa inainte de a o pune in acvariu. Si din 9 pesti mai am 4 intr-o luna mi-o murit 5 pesti. de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are destul oxigen si mie astazi mi-au murit 2 pesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai mai schimbat-o, e murdară şi probabil are şi microbi.Mureau brusc sau mai aveau probleme. Aşa păţeam şi eu

| emin3mcosmin a răspuns:

Poi...cv normal sati moara daca apa e tulbure...fierbe apa inainte sau las-o in peturi sau cv 1 saptamana...nu le da multa mancare...sau mai bine intra pe www.acvariuincepator.ro aic vei gasi raspunsu...

| emin3mcosmin a răspuns:

Daca ai apa tulbure pesti se inbolnavesc... u poti sta de exemplu intr-o balta...sau sa faci baie in apa murdara tulbure,,,,,,, gandeste-te ca sunt sensibili nu-s ca pesti din garla...au un mediu al lor