| Cristina788 a întrebat:

De ce unele persoane au sangele mai deschis la culoare iar alte persoane au sangele mai inchis? asta depinde de organism? e adevarat ca cei care au sangele deschis la culoare au grupa de sange a), iar cei care il au inchis au grupa b)?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Oamenii au și sânge deschis și sânge închis! Sângele deschis e încărcat cu oxigen și trece prin artere iar cel închis e încărcat cu dioxid de carbon și trece prin vene. Când vezi sânge colectat îl vezi doar închis pentru că sângele se ia doar din vene.
O alta posibilitate a sângelui mereu deschis la culoare e leucemia.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare om are sangele inchis la culoare nu are cum sa fie mai deschis.

| Sp1r1dushuPrizmat1k a răspuns:

Da e adevarat