| Chillcs a întrebat:

Stie cineva daca sangele poate sa-si schimbe intensitatea culorii? adica la unele persoane este mai inchis la culoare sau mai deschis fata de altele?

Răspuns Câştigător
| AlexBmxRider a răspuns:

Da,culoarea sangelui se poate vedea cu ochiul liber. Acum depinde si de alimentatie, cineva care mananca carne de porc sau vita va avea sangele rosu. In schimb cineva care mananca mai multe legume si fructe va avea sangele subtire si mai deschis la culoare. Sper ca te-am ajutat.

11 răspunsuri:
| costyn162 a răspuns:

Da, este normal. Nuanta sangelui este detrminata de numarul de elemente figurate prezente in sange.

| blackcat99 a răspuns:

Da, se poate schimba, insa cu timpul. Asta tine de tensiune (presiunea cu care inima impinge sangele in vene). Cei care au tensiunea mica, au sangele deschis la culoare (si cu bule de aer foarte mici), iar cei care au tensiunea mare au sangele mai inchis la culoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai cum, culoarea e cam aceeasi=sangeriu...happy
e mai aprinsa cand sangele a proaspat si mai stearsa(mai inchisa) cand e mai vechi

| catosp a răspuns:

Culoarea sangelui e data de cantitatea de oxigen din sange. un snage bine oxigenat are culoarea de rosu aprins iar cel sarac in oxigen e mai inchis la culoare. pe acest principiu se bazeaza aparatele care masoara cantitatea de oxigen din sange.

| AlexBmxRider a răspuns:

Culoarea sangelui depinde de hemoglobina. Sangele este alcatuit din celule albe si celule rosii. Daca in sange se afla mai multe celule rosii atunci sangele este mai inchis la culoare, iar daca culoarea sangelui este mai deschisa inseamna ca numarul celulelor albe este mare. Sper ca te-am ajutat!

| Chillcs explică (pentru AlexBmxRider):

Eu voiam sa stiu daca difera de la om la om, in diferite circumstante. Adica, daca iau sangele a 3 oameni, pot vedea cu ochiul liber diferenta de culoare?

| Shottas a răspuns (pentru Chillcs):

Nu ...chiar, daca au aceias alimentatie si stare de sanatate o sa fie la toti la fel...

| Chillcs explică (pentru Shottas):

Deci se poate daca cei 3 de exemplu au un stil de viata diferit, sau unul din ei sufera de vreo boala, sau nu este hranit bine ori invers sa difere?

| AlexBmxRider a răspuns (pentru Chillcs):

Ms de funda.

| Oprea_Sonia_1988 a răspuns (pentru AlexBmxRider):

Multumesc frumos

| AlexBmxRider a răspuns (pentru Chillcs):

Da,culoarea sangelui se poate vedea cu ochiul liber. Acum depinde si de alimentatie, cineva care mananca carne de porc sau vita va avea sangele rosu. In schimb cineva care mananca mai multe legume si fructe va avea sangele subtire si mai deschis la culoare. Sper ca te-am ajutat.

| vladutz1415 a răspuns:

La carente de fier in organism, culoarea pare mai deschisa